Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засякоха бактерии в обществени чешми във Варна

30 октомври 2017, 13:40 часа • 1770 прочитания

Завишени стойности на бактерии са били отчетени във водата от две обществени чешми в кв. „Аспарухово“ във Варна. При две от изследваните проби по микробиологични показатели при консуматорите от местни водоизточници са установени показатели с отклонение.

Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи

Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите

Това сочи информацията от мониторинга на Регионална здравна инспекция - Варна за качеството на питейната вода, подавана на населението във Варненска област за периода 1 – 15 октомври.

Става въпрос за чешми в кв. „Аспарухово“ – до ПГТМД и в местност Вилите. Издадени са предписания до кмета на район „Аспарухово” за поставяне на трайна маркировка върху местните обществени чешми, че водата е негодна за пиене там, където е надвишена максималната стойност за „коли-титър”.

За отчетния период са издадени и две предписания до управителя на ВиК Варна за провеждане на допълнителни проучвания на специфични радионуклиди в селата Осеново и Кичево. При консуматорите от централно водоснабдени населени места по радиологични показатели са изследвани две проби, като на наредбата за качеството на водата, предназначена за питейно – битови цели, не отговарят в пробите от с. Кичево – 0,105 Bq/l, и село Осеново – 0,197 Bq/l. В справката се посочва, че контролно ниво за „обща алфа-активност” (0,1 Bq/l) не може да послужи за преценяване на степента на въздействие върху здравето на населението, преди да бъдат направени допълнителни проучвания на специфични радионуклиди в питейната вода от водоизточниците. При оценката на въздействието се взема предвид и количеството подавана (консумирана) вода за период от една година в съответната зона на водоснабдяване. Показателят „обща алфа-активност” има сезонна динамика, следователно еднократен анализ към настоящия момент не е достатъчен. Необходимо е да бъдат събрани представителни данни по сезони, както и да се търсят специфични радионуклиди, за да се изчисли „общата индикативна доза” на база годишната консумация на вода, предаде Фокус.

Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината

Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна

Според справката в населените места от Варненска област не е установено надвишаване на параметричната стойност за „естествен уран” във водата на крана при консуматора, което кореспондира с дългосрочните наблюдения на здравната инспекция и водното дружество, както и с липсата на източници на замърсяване в региона. Показателят „обща бета-активност” не надвишава контролното ниво. При проведените анализи на питейните води в Институт по почвознание „Н. Пушкаров” не се установява надвишаване на параметричната стойност за „тритий”. Съществуващите хидрогеоложки проучвания показват, че „радон” не се установява в утаечни скали и почви, каквито са типичните геоморфоложки особености в регион Варна.

При останалите изследвани проби по химични и микробиологични показатели не са установени отклонения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес