Варненският некропол показва най-ранното разделение на властимащи и властнямащи. Това каза за предаването „Легенди за България“ на Радио „Фокус“ археологът д-р Владимир Славчев. Той обясни, че вече ¾ от площта на некропола е проучена и са разкрити 311 гроба, от които 147 са проучени. Една част от тях е са символични, а друга разрушени. В 64 гроба са намерени златни предмети, като в 4 от тях е концентрирано златото открито в некропола. Варненският халколитен некропол се датира от 4600 г. до 4400 г. пр. Хр.
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Той е открит случайно през октомври 1972 г. от багерист, който е разкопавал терена за изграждане на електричество и от 3-ти ноември същата година е започнало проучването на района. Тази година се навършват 47 години от откриването на некропола ,а голяма част от находките са украшения. По-малко са предметите свързани с високия йерархичен пост на притежателя им - такива са няколко диадеми и три скиптъра.
Археологът обясни, че скиптъра представлява бойна брадва, чиято дървена дръжка е облицована със златни тръбички. В гроб № 43 са открити най-известните предмети от варненския некропол, а именно две изображения бик, направени от злато. Славчев припомни, че още от самото начало на човешката цивилизация бикът заема особено място и е символ на мъжката сила и необуздано мъжко начало. До момента няма аналог на откритите метални изображения, каза още той. Голяма част от антропоморфните фигури представляват и женски фигури на божества и жрици. По думите му цивилизацията, чиито останки са намерени в некропола в морската ни столица е вярвала в задгробния живот.