Още над 300 кубика опасни вещества са останали в резервоар след като областната управа във Варна възложи изнасянето на 2640 тона трихлоретан за транспортиране и обезвреждане от „Полимери“ АД - Девня.
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Транспортирането и обезвреждане на останалия отпадък (халогенирани остатъци от дестилации и остатъци от реакция - тежка фракции), ще струва на държавата почти 1,5 млн. лв. с ДДС, става ясно от обявление на областния управител на Варна.
За изпълнител на поръчката с пряко договаряне е избран консорциум „Ви Пи – Инд – Еко“ – София, водещ партньор в който е „Ви Пи Екосолюшънс“ ООД с управител Петя Томова.
Първият договор с този консорциум е сключен през 2017 година и е на стойност 12 млн. лв. без ДДС (14,4 млн. лв. с ДДС).
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления
Според мотивите за прекия избор още тогава е било предвидено възлагане на допълнителна услуга във връзка със спецификата на отпадъка и невъзможността да бъде определено в пълен размер точното количество.
Преди да възложат поръчката при оглед на съоръжението за съхраняване на отпадък „Халогенирани остатъци от дестилации и остатъци от реакция (тежки фракции)“ в метален резервоар FA 502-В е констатирано наличие на пробойни запушени с дървени тапи.
Становището на РИОСВ – Варна, е, че има изтичане заради неуплътнения пробив, поради което е създадена непосредствена заплаха за възникване на екологични щети и риск за здравето на населението.
Още: Уволниха учителката, обвинена, че е затваряла деца от градината в шкаф
Още: Съдът във Варна образува над 40 дела срещу заповеди на кмета Благомир Коцев
Първата поръчка е приключила на 20-ти декември миналата година.
В сегашното обявление пише, че на 15.01.2019 г. е извършено замерване на нивото на остатък от отпадъка от комисия от Българския институт по метрология – РО Варна. За извършеното замерване е изпратена информация, от която е видно, че в резервоар FA 502-A е налично количество от 301.03 м3.
Това е причината сега на същия консорциум да се възложи доизчистването на отпадъка.
Припомняме, че „Полимери“ АД е единият от заводите, заради които Николай Банев е подсъдим за длъжностно присвояване на пари и вещи.