Вината за унищожителното наводнение в Аспарухово преди вече 4 години е на тези, които не са предвидили достатъчно ефективна инфраструктура за отводняване. Около това мнение се обединиха жители на варненския квартал и адвокат, който води граждански искове относно случая. Юристът предупреди, че има само още 1 година преди да изтече давностния срок от 5 години, в който може да се търси вина за наводнението.
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Допълнително основание за правотата им е решение на Варненския окръжен съд от края на миналата седмица. Съгласно решението, което е следствие от частна жалба, проведеното разследване в рамките на досъдебното производство не е всестранно и пълно, а от там се явява и незаконосъобразно. В определението се изтъква, че при формиране на вътрешното си убеждение прокурорът е обобщил заключенията на вещите лица, което е съществено процесуално нарушение довело до ограничаване на правата на страните в процеса.
Съдът счита, че в конкретния случай прокуратурата трябва да установи има ли допуснати нарушения от съответни длъжностни лица, които да са в пряка причинно-следствена връзка с наводнението и ако има такива, то съответните длъжностни лица били ли са длъжни и могли ли са да предвидят обществено опасните последици?
Преди четири години, на специално запитване от страна на Actualno.com, общинските власти в Аспарухово в лицето на тогавашния районен кмет Йордан Николов уточниха, че има пет канала и дерета, които не могат да бъдат почистени от никого. Като причина се изтъква "труднодостъпен район” и голяма височина. Става въпрос за следните канали-дерета:
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
– „Сакама дере”, което се намира от сп. „Моста” м. „Ракитника” – м. „Черноморец”
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления
- „Сухо дере” – между ул. „Фичоза”, кв. „Галата” – м. „Прибой”
- дере от м. „Карантината” – до паметника „Лодка”
- дере в м. „Боровец-юг” – (под маг. „Тихия кът”)
Още: Уволниха учителката, обвинена, че е затваряла деца от градината в шкаф
Още: Съдът във Варна образува над 40 дела срещу заповеди на кмета Благомир Коцев
- дере в м. „Прибой” – (по пътя за почивните бази)
Отделно по това време централната администрация във Варна обяви официално, че нито един кмет на район във Варна не се е възползвал от общо 200 хил. лева, предвидени за почистване на отводнителни канали и дерета през 2014 година.