Наблюдава се обездвижване в делничните дни при децата, посещаващи учебни и детски заведения. Това каза в интервю за Радио „Фокус” – Варна проф. д-р Виолета Йотова, директор на Варненско дружество по детска ендокринология и ръководител на направление „Педиатрия“ в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, по повод провеждащата се международна конференция „Променящият се диабет“. По думите ѝ съвсем скоро се очаква да излязат поредните научни статии по този въпрос.
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
„Ние сме абсолютно на първо място по обездвижване в делничните дни. Няма друга страна, в която посещаващите учебни заведения и детски градини деца да имат четиричасово обездвижване минимум, всички други имат по един до час и половина задължителна или желателна почивка, останалото е движение, защото движението е развитие на целия детски организъм, включително и на мозъка. Освен, че се свързва със затлъстяването, обездвижването води и до допълнителни вреди за детския организъм. Очаквам с нетърпение публикуването на тези статии, за да покажем реални данни къде се намираме спрямо останалите страни и защо нашите деца са с реално застрашено здраве за бъдещето си“, каза още проф. Йотова.
Проф. Йотова припомни, че варненският колектив е участвал в проекта ToyBox на 7-ма Рамкова програма на Европейската комисия, изработил и провел интервенция за намаляване на тенденцията към затлъстяване у 5-годишни деца от 6 европейски държави с различна степен на развитие.
„Проектът потвърди данните, че сред 6 партньора, ние сме на второ място след Гърция в единия пол и на трето място след Гърция и Испания в другия пол. Далеч след нас са Белгия, Германия, Полша, които имат по-нисък процент затлъстяване. Много по-тревожно беше установеното, че има и огромен процент обездвижване“, посочи проф. Йотова.
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна