Мащабен ремонт на стойност 4 млн. лв. без ДДС започва във филиала на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Това се случва след твърде оспорвана битка между двамата кандидат изпълнители. На практика има три жалби от единия, който е отхвърлен. Два пъти оценителната комисия е връщана да разглежда техническите оферти и отхвърля един и същ кандидат. Два пъти взема решения, обявени за незаконосъобразни, и се коригира чак на третия път.
Още: Кметът на Варна: "Синята зона" няма да спре да работи
Още: Момченце на 1 година почина в линейка, родителите му винят лекарите
Община Варна обяви процедурата за избор на изпълнител през октомври 2019 г., но след дълъг процес на обжалване е избран консорциум „ТМПЦ-Варна 2020“, който се състои от фирмите „БГ ленд Ко“ Ад (с 90% дял) и „Парсек Груп“ ЕООД (с 10%). Срокът, офериран от обединението, е до 25 месеца.
Целта на ремонта е филиалът да разполага с обновени и комфортни за зрителите и артистите сцена, камерна зала, репетиционни и др. Сградата ще продължи да бъде използвана като втора сцена, на която ще преобладават театралните постановки.
По проекта, финансиран от ОП „Региони в растеж“, ще бъде подменена механизацията на оркестрината и сцената, ще бъдат обособени две репетиционни зали, едната от които за балет. Изцяло ще се промени интериорът на балкона, главното фоайе, камерната и репетиционните зали, на клуба на актьора. Предвидени са също подмяна на ВиК и ел. инсталациите, осигуряване на необходимото осветление и озвучаване, изграждане на климатична и вентилационни инсталации, подобряване достъпа за хора с увреждания.
Още: ''Синята зона'' във Варна спира, ето каква е причината
Още: 17-годишен наряза гумите на десетки коли във Варна
Основен ремонт на сградата не е извършван повече от половин век. През 1965 г. арх. Камен Горанов прави сериозно преустройство на тогавашната зала „Съединение“ (1890 г.), сега сцена „Филиал“, като добавя новия обем със сценичната кутия. Известни подобрения внасят следващите ремонти през 1996-та и 2006-та година, но те са частични.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За Коледа: Делфинариумът във Варна с безплатни представления
Защо възлагането се е забавило толкова много обаче?
През септември 2020 г. процедурата по избор на изпълнител завършва с класиран на първо място изпълнител ДЗЗД „Артбилд“, с участници „Поли Йорд“ ЕООД и „ЗСК-Девня“ АД. Дадената от него оферта е над 4,1 млн. лв. без ДДС. Конкурентът му „ТМПЦ-Варна 2020“ е отстранен с мотив, че неговата оферта не отговаря на условията.
Последвала е жалба от губещия пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която през декември 2020-та я отхвърля. Върховният административен съд (ВАС) обаче не приема мотивите на Антимонополната комисия и отхвърля нейното решение, като дава подробни указания оценителната комисия на възложителя да продължи работата си с нова „преценка на съответствието на техническите предложения на участниците“. Изрично подчертава, че крайният акт на възложителя, по който за изпълнител е определен ДЗЗД „АРТБИЛД“, е „опорочен“.
Още: Уволниха учителката, обвинена, че е затваряла деца от градината в шкаф
Още: Съдът във Варна образува над 40 дела срещу заповеди на кмета Благомир Коцев
Така се стига до повторно разглеждане на техническите предложения.
През юни месец миналата година комисията, назначена от кмета на Варна, обаче повтаря решението си. Обявява „Артбилд“ за изпълнител, а „ТМВЦ-Варна 2020“ отново е отстранен, със същите мотиви. Пак следва обжалване пред КЗК, която през октомври м.г. припомня всички аргументи на ВАС и отменя решението на помощния орган като незаконосъобразно. Преписката бива върната за продължаване на процедурата на етап ново (трето поред) разглеждане на техническите предложения от оценителната комисия.
Пред ВАС решението й този път не е обжалвано, но за трети път са разгледани техническите предложения, след което в края на ноември месец са обявени новите резултати – на първо място „ТМВЦ“, а на второ – „Артбилд“.