Много хора смятат, че бобът е вкусна и питателна добавка към храната им. Това, което често се разбира погрешно, е към коя група храни принадлежат бобените растения.
Подобно на зеленчуците, бобът е пълен с фибри, витамини, минерали и фитонутриенти, които насърчават вашето здраве.
Въпреки това, за разлика от повечето зеленчуци, бобът предлага значително количество протеини на растителна основа.
Зеленчук ли е бобът?
Ботанически бобът се класифицира в група растителни храни, известни като бобови растения.
Всички бобови растения са членове на семейство цъфтящи растения, наречени Fabaceae, известно още като Leguminosae. Тези растения произвеждат плодове и семена вътре в шушулка.
Тъй като бобовите култури са уникални по отношение на храните, те понякога се смятат за собствена група храни. Те обаче по-често се категоризират с други растителни храни като зеленчуци.
Общите сортове боб включват:
Обикновен боб: бъбрек, пинто, бял и фасул
Соя: едамам и продукти като тофу и соево мляко
Нахут: известен също като гарбанзо и се използва за приготвяне на хумус
Грах: зелен, разцепен зелен и разцепен жълт грах
Защо се класифицира като зеленчук?
Хранително бобът се слави като богат източник на протеини, витамини, минерали и въглехидрати, включително разтворими и неразтворими фибри.
Ето съдържанието на хранителни вещества в една чаена чаша варен черен боб:
- Калории: 227
- Въглехидрати: 41 грама
- Протеин: 15 грама
- Мазнини: 1 грам
- Фибри: 15 грама
- Фолат: 64% от дневната стойност
- Калий: 13% от от дневната стойност
- Фосфор: 19% от от дневната стойност
- Магнезий: 29% от от дневната стойност
- Желязо: 20% от от дневната стойност
Въпреки че точното съдържание на хранителни вещества в боба варира в зависимост от вида му и почвата, в която се отглежда, повечето са с особено високо съдържание на фолати, желязо, магнезий, фибри и протеини.
Подобно на много зеленчуци, бобът е богат на растителни съединения, известни като фитонутриенти, които могат да помогнат за предотвратяване на хронични заболявания. Изследванията показват, че редовното хранене с боб и други варива може значително да подобри общото ви здраве.
Поради своя хранителен състав и високо съдържание на фибри, бобът и другите бобови растения често се класифицират като част от групата на растителните храни.
Те могат също да бъдат категоризирани в подгрупата „нишестени зеленчуци“, заедно с картофи и тикви, поради сравнително високото им съдържание на нишесте в сравнение с други видове зеленчуци.
Високо съдържание на протеин
Може би една от най-уникалните хранителни характеристики на боба е тяхното съдържание на протеини.
За разлика от другите видове зеленчуци, бобът често се счита също за част от групата на протеинови храни. Всъщност бобът е популярен заместител на месото и други животински източници на протеини във вегетарианската и веганската диета.
Обикновено бобът се класира като източник на протеин с по-ниско качество в сравнение с протеин на животинска основа, тъй като им липсва една или повече незаменими аминокиселини.
Tова означава, че в сравнение с протеини на животински произход, трябва да ядете повече порции боб - в комбинация с други източници на протеини на растителна основа - за да задоволите ежедневните си нужди от аминокиселини и протеини.
Заключение
Въпреки че технически е отделна хранителна група, известна като бобови растения, бобът е много подобен на зеленчуците поради високото си съдържание на фитонутриенти, съдържащи фибри, витамини, минерали и здраве.
И все пак, те са различни от повечето зеленчуци, тъй като също са доста богати на протеини.
Независимо в коя категория го поставяте, редовното консумиране на боб и други бобови растения може да допринесе за здравословна и балансирана диета.
източник: www.healthline.com