Въпреки че памукът като екзотична култура предпочита субтропически и тропически климат, той се развива завидно добре и в България. Най-добри условия за отглеждането му има в южните части на страната. Там не само температурите, но и почвите са изключително добри за гарантиране на добра реколта памук.
Как трябва да се отглежда двуполово киви
Къде в България расте памук?
Най-подходящи условия за отглеждане на памук и осигуряване на отлична реколта имат терените край Сливен, Ямбол, Благоевград, Хасково, Бургас, Пловдив и Стара Загора. Културата става още по-привлекателна за земеделските производители и заради отпусканите от държавата субсидии. Интересното е, че и в Северна България, в районите на Русе, Плевен, Силистра и Велико Търново също има подходящи почви, които се използват за отглеждане на памук.
Въпреки екзотичния си произход, отглеждането на памук по нашите земи има традиции от дълбока древност. Дори сме в челните позиции в отглеждането на културата към началото на 20 век. С времето насажденията в страната са се увеличавали, за да може да се отговори на нуждите от потребление за текстилната промишленост. Днес, обаче, не може да се похвалим с подобни успехи.
Билките, които дори най-мързеливата домакиня може да отглежда на перваза на прозореца
Въпреки добрите условия, в България производството на памук е в съвсем малки количества. Почвите са достатъчно добри за културата. Голям плюс е това, че на едно и също място не е проблем в продължение на шест години да се сее само памук. Друг плюс на културата е, че може да бъде засаден на замърсени с тежки метали почви, докато други култури не могат да виреят там. Реколтата може да достигне до 500 кг от декар, а това е гаранция за добра печалба на земеделския производител.
В миналото памукът, отглеждан по нашите земи, е бил използван предимно в родните текстилни фабрики. Тъй като вече няма такива фабрики в наши дни, производителите трябва да разчитат изцяло на износ на продукцията си. Водещите държави по добив на памук в Европа са Гърция и Испания. При нас нещата могат бързо да се променят и добивът на памук да се възроди заради добрите условия.
Интересното е, че днес Гърция бързо изкупува памука, произведен в България заради отличното му качество. Нашият памук е много здрав, макар и малко груб. Гърците оценяват това и определено го предпочитат.
Как се отглежда палма в саксия
Постепенно в употреба влизат и нови комбайни за събиране на културата. Сортовете, които се отглеждат на наша територия, зреят много рано и се прибират рано. Това позволява теренът след жътвата да се обработи, за да се засее с есенни култури.
Приложение на памука
Ето как може да се използва вече произведения памук. Приложението на културата не опира единствено до изработването на памучна тъкан. Ето за какво памукът е изключително ценен:
• Като суровина за получаване на памучно масло. То се използва в парфюмерията и влиза в състава на сапуни. Маслото се добива от семената на памука.
• Друго важно приложение на маслото от памук е за изработването на различни видове бои и е ценна суровина поради тази причина.
• У нас не е толкова разпространено едно от приложенията на студено пресовано масло от памук, а именно за консумация. Белтъчините, които се извличат от него, влизат в състава на редица детски храни. По този начин се увеличава положителният ефект върху здравето на децата от тези храни.
• Стъблата на памука също влизат в употреба. Те влизат в състава на продукти за горене.
Отглежда се над 3500 години и е най-скъпата подправка в света
• Кюспето от памук се влага в състава на фуражите за животни.
• От влакното се правят прежди и платове. Изработват се брезенти, изкуствена коприна, намотки за електромотори.