Гуараната има характерен външен вид и интересен вкус и най-вече много ценни здравословни свойства. Тя се използва в народната медицина на амазонското население от векове.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Гуарана - какво представлява?
Гуараната - по-конкретно Paulinia guarana или Paullinia cupana - е вид пълзяща или катереща се лоза, принадлежаща към семейството на сапунчетата. Растението е известно още като трънлив храст и бодил. В дивата природа то може да достигне до 12 метра.
Познато и използвано е от стотици години, а от семената му може да се приготви едноименната характерна горчиво-кисела напитка. На свой ред терминът идва от племето гуарани, което живее в Южна Америка.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Какви свойства има гуараната?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Гуараната има много ценни за здравето свойства и е изключително полезна в много ситуации.
Здравословна ли е гуараната?
Смята се, че тя е по-здравословен заместител на кофеина, който идва от кафеените зърна. Той се задържа по-дълго и предизвиква по-малко спадове на енергията. Южноамериканските племена използват всички части на растението, но по-голямата част от света се концентрира върху семената на гуараната. Те са източникът на кофеин - съдържат 4-6%.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Какъв е ефектът от гуараната?
Помага за подобряване на концентрацията и има положителен ефект върху паметта. Полезна е и при състояния на умствена и физическа умора. Подпомага процеса на изгаряне на мазнините, като го ускорява и така подпомага отслабването. Има положителен ефект върху потентността. Проявява антибактериално, противогъбично и антивирусно действие.
В Латинска Америка гуараната се използва като средство за облекчаване на глада и жаждата, но също така и като аналгетик, загряващо и стимулиращо средство. Гуараната се препоръчва и за хора, които по някаква причина не трябва да консумират кафе.
5 ефективни заместители на енергийните напитки
Гуарана - приложения
Гуараната се използва в природната медицина заради многобройните си здравословни свойства. Гуарана на таблетки или капсули е решение за тези, които не харесват натуралния ѝ вкус.
Гуараната е съставка на много препарати за памет, концентрация и когнитивни способности. Тя също така често се добавя към хранителни добавки за отслабване. Може да се намери и в енергийни и стимулиращи напитки или да се приема като инфузия. Чай от гуарана и смляна гуарана също се предлагат в някои магазини и могат да се добавят към напитки или храни.
Гуарана - преди или след хранене?
Какъв е вкусът на гуараната? В смления си вариант тя има по-скоро неутрален аромат. Вкусът ѝ е леко горчив и кисел. Препоръчва се да се приема например 30 минути преди интензивна тренировка. Стимулиращият ѝ ефект трябва да продължи приблизително 6-7 часа.
Към какво трябва да се добавя гуарана?
Прахът от гуарана може да се добавя към храни и напитки (не с алкохол). Това ще неутрализира леко стипчивия ѝ вкус.
С какво да ядем гуарана?
Смляна гуарана може да се добавя към кисело мляко, овесени ядки или мюсли.
С какво да пием гуарана?
Тя е чудесна добавка към зеленчукови или плодови сокове и смутита. Може да се добави и към мляко или да се смеси с вода или чай. Това обаче изисква продължително разбъркване, тъй като гуараната се разтваря лошо във вода. Тя обаче не трябва да се комбинира с алкохол.
Няма да повярвате, но тази билка ни дава енергия колкото чаша КАФЕ
Гуарана - от каква възраст може да се пие? Противопоказания
Гуараната става все по-популярна, но не всеки може да я използва. Съществуват някои противопоказания, свързани главно с високото съдържание на кофеин. Не приемайте прекомерни дози от нея.
По-добре е да не използвате гуарана вечер, тъй като може да допринесе за проблеми със съня. По-разумно е да я приемате преди обяд.
Гуараната не трябва да се включва в диетата на:
- хора, страдащи от язва на стомаха и дванадесетопръстника,
- хора, страдащи от рефлукс,
- диабетици,
- бременни и кърмещи жени,
- хора, страдащи от или застрашени от остеопороза,
- хора с високо кръвно налягане.
Консумацията на твърде много гуарана може да доведе до безсъние, главоболие, гадене, чувство на безпокойство, храносмилателни проблеми или неравномерен сърдечен ритъм, наред с други неща.
Въпреки това ниските ѝ дози са безопасни и появата на нежелани странични ефекти е минимална. Поради съдържанието на кофеин препаратите от гуарана не се препоръчват за употреба при деца. Тя трябва да се приема с повишено внимание и при хора в напреднала възраст.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.