Дюлите са богати на витамини и хранителни вещества, като в най-голямо количество съдържат калий – минерал, който се отразява благоприятно на сърцето, мускулите и нервите. Още в древността дюлата е била използвана срещу кожни възпаления, настинки и храносмилателни проблеми.
Още: Билката естрагон как да я използваме и за какво е полезна
Още: Арабската подправка заатар, което бързо ще ви пренесе в Ориента
Защо редовният прием на дюлев сок е полезен за здравето и други любопитни факти:
• Има много полезен състав
В сока от дюли се съдържат натрий, калий, желязо, мед, цинк, флуор и манган, както и витамини А, В, С и РР. Също така плодът съдържа по-малко калории от ябълката, което прави сокът подходящ за хора, които са на хранителен режим.
Съхранявайте дюлите така и те ще издържат 1 година
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
• Не съдържа прекалено много захар
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
В дюлевия сок има 9-10 грама захар на 100 мл. Това количество е напълно приемливо, но все пак не бива да се прекалява с дневната доза сок.
• Помага в превенцията срещу болести
Заради своето богато съдържание на витамини, минерали, биоактивни вещества и микроелементи сокът от дюли бори успешно кашлица, пресипнал глас, болки в гърлото, стомашни спазми, диария, запек, газове, кожни възпаления, менструални болки, възпаление на сливиците и др.
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
• Може да се замрази и консумира след време
Само пресният, домашно приготвен дюлев сок може да се замрази и след това да се консумира под формата на сладолед, желе или да се размрази и изпие. В никакъв случай не замразявайте сок, купен от магазина.
• Съдържа големи количества витамин С
Дюлевият сок е богат на витамин С, пектин, цинк, дъбилни вещества, органични киселини и амигдалин и затова е толкова здравословен. Редовната консумация на сок от дюли понижава високото кръвно налягане, подмладява кожата и лекува стомашно-чревни проблеми.
• Дюлевият сок почервенява
Това се случва само когато семената не са били отстранени, преди да се направят плодовете на сок. Това обаче се случва рядко, защото е много трудно да се изцеди дюлата у дома, без да се почисти семенното гнездо.
• Сокът от дюли има трайност няколко дни
Домашно приготвеният сок може да се консумира 2-3 дни след като бъде направен. След това е възможно да се образуват бактерии и въглероден диоксид и това да доведе до заболяване. Сокът, купен от магазина, трябва да се пие 3-4 дни, след като бъде отворен.
От тефтера на баба: Вкусен пай с дюли
• Със сока от дюли може да се приготви ликьор
От него може да се направи дюлев ликьор, като сокът се смеси с ром, водка и малко захар. По желание сместа се кипва за кратко и се добавят подправки.
Как да си направите домашен сок от дюли ?
Сокът може да се направи по два начина – първият е като суровите плодове се пресоват в сокоизстисквачка и течността се отдели от месестата част. Този сок има приятно стипчив вкус и е много освежаващ. Вторият начин е като плодовете се нарежат на големи парчета и се сварят предварително. Сварените плодове се минават през цедка и сокът се затваря в бутилки с винтови капачки, докато е още горещ. Така сокът ще бъде с по-мек аромат. Бутилките може да се съхраняват затворени в хладилник до 30 дни и до 2 дни след тяхното отваряне.