Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо се страхуваме от гледката на кръв и как да го преодолеем?

12 април 2022, 16:05 часа

Припадате ли при вида на кръв дори във филм? Уверяваме ви, не сте сами. Решихме да разберем защо много от нас се страхуват от кръвта и как да се отървем от тази фобия.

Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън

Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

Страхът от кръв има много специфични симптоми и дори си има име на психично разстройство – хемофобия. От него страдат около 3-4% от световното население. В това обаче няма нищо лошо – напротив, всички прояви на хемофобия, независимо дали става дума за световъртеж или припадък, са защитни механизми на организма.

Нека първо разберем защо припадаме. Припадъкът настъпва с рязка промяна - в нашия случай, понижаване на кръвното налягане. Когато мозъкът не получава достатъчно кислородна кръв, може да се почувстваме замаяни или припаднали. От своя страна припадъкът предпазва мозъка от работа в условия на недостиг на енергийни ресурси. Така мозъкът преминава в икономичен режим.

Човешките рефлекси работят по такъв начин, че когато видим кръв - дори на екран - трябва да се уверим, че това е нашата кръв. Това също е един вид защитен механизъм. Това може да доведе до понижаване на кръвното Ви налягане, например, ако видите медицинска сестра със спринцовка, която се кани да Ви постави инжекция, или ако имате малко порязване. Ниското кръвно налягане намалява загубата на кръв.

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина

Какво е епилепсия и какви са сипмтомите

Въпреки това си струва да се прави разлика между фобия и защитен механизъм на тялото. Хората с хемофобия често изпитват дискомфорт, когато посещават лекари. Понякога избягват да ходят на лекар. Хемофобията често е придружена от страх от игли, инжекции – трипанофобия, страх от посещение на лечебни заведения (най-често зъболекарския кабинет), страх от разболяване, нараняване и смърт. Всички тези фобии най-често се формират в детството или се предават по наследство. Фобията може да възникне от негативни травматични преживявания с кръв на почти всяка възраст.

Множество филми на ужасите, сцени на насилие в сериали, новини за инциденти и серийни убийства - всичко това се отразява негативно на психиката и пречи на нормалния живот. Сериозните форми на хемофобия могат да доведат до социална изолация и родителите с хемофобия едва ли ще могат да окажат първа помощ на децата си с леки наранявания.

Как да преодолеем страха от кръв?

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Има два начина за борба с хемофобията, но преди всичко е важно желанието на човек да се отърве от нея.

Първият начин е да се обърнете към психоаналитик и да разберете причините за фобията, за да я преодолеете и да живеете пълноценен живот.

Вторият метод е по-подходящ за тези, които при вида на кръв се чувстват зле физически и губят съзнание. Специалистите съветват да напрягате големите мускули - за да предотвратите намаляване и влошаване на налягането.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес