Плодовете заемат важна част във всяка здравословна диета. Корите на някои от тях са не по-малко полезни. Те са богати с диетични фибри и фловоноиди, витамини и материали. В кората на някои плодове като лимони, ябълки, манго съдържат 15% повече фенолни съединения, отколкото в сърцевината им.
Още: Само с една съставка: Чудотворната вода за отслабване, с която ще влезнете във форма за лятото
Кои са най-полезните кори?
Портокали
Кората на портокала е отличен източник на фибри и фенолни съединения. Та притежава противоракови и антиатеросклеротични свойства. Можете да я използвате като добавка в чая, като съставка в маска за лице, за втриване в кожата, за да се предпазите от ухапване на комари.
Още: Нова диета, която предизвика фурор: вода с бамбук
Още: Възможно ли е да прекалим с пиенето на вода? Опасна ли е свръххидратацията?
Ябълки
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10 тайни за красива кожа, които дерматолозите крият от нас
Още: Домашни средства, които ще държат мухите и комарите далеч от вас
В кората на ябълката има високо съдържание на антиоксидантни съесинения. Можете да използвате кората за приготвяне на домашен оцет, за смутите, коктейли и дори за антибактериален освежител за въздух. Отлични са и за приготвяне на маска за лице.
Лимон
Лимоновата кора има изключително положителен ефект върху здравето ни и помага в битката с килограмите. Намалява риска от сърдечни заболявания и диабет. Ароматните кори са идеална добавка към чая, за почистване на кожата в областта на подмишниците, като естествен дезодорант. С помощта на кората от лимон можете да се отървете от гъбични инфекции, бактериални и инфекции на скалпа на косата.
Още: Сочни като от градината на баба - как да гледаме вкусни домати в градски условия?
Банан
Кората от банан е богат източник на фибри, които оказват благотворно влияние върху стомашно-чревния тракт. С кората от банан можете да избелите зъбите си, да облекчите ухапване от насекоми или пък за лечение на екземи. Просто натрийте засегнатото място с вътрешната част на кората.