Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо има алергия към шоколад?

22 март 2023, 17:00 часа

Няма съмнение, че повечето хора обичат и се наслаждават на шоколада, но абсолютно никой не е имунизиран от алергии. Въпреки че истинската алергия към шоколада е рядкост, в състава му има редица компоненти, които могат да причинят алергична реакция както при деца, така и при възрастни.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Защо има алергия към шоколад?

Ако анализираме състава на най-обикновения шоколад, тогава в допълнение към какаото можем да намерим следните компоненти:

  • захар;
  • соев лецитин;
  • мляко;
  • ядки;
  • царевичен сироп;
  • жито и др.

Освен това трябва да се внимава с шоколад, съдържащ една или повече от тези съставки.

Хранителната алергия е реакция на човешката имунна система, която обикновено се задейства от протеин. Например, протеините, открити в пшеницата, могат да причинят алергии. Когато тялото открие, подобно на опитен полицай, чужд нашественик, то започва да произвежда антитела.

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата

Ако имате алергия към ягоди - тези симптоми са налични

Тези антитела се прикрепят към клетките и съдържат химикали, наречени хистамини и левкотриени. Ако тялото е приело някаква добавка в шоколада като нашественик, тогава химикалите се освобождават и човекът започва да изпитва симптоми на алергия, за които ще говорим по-подробно малко по-късно.

Непоносимостта е реакция на стомашно-чревния тракт, а не на имунитета. И това е реакция към някаква съставка, а не към протеин. Някои примери за химикали в шоколада са тирамин, фенилетиламин, теобромин, кофеин и др.

По този начин хората, които смятат, че са алергични към шоколада, всъщност могат да имат чувствителност към една или повече от съставките, които съдържа.

Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем

Още: 6 причини да осигурите работно облекло за служителите си

Алергия към шоколад при деца

Много родители се обръщат към педиатър (дерматолог, алерголог) с оплакване за появата на алергия към шоколад при деца. И това не е изненадващо. Съвременната индустрия се е опитала да създаде детски шоколад, пълен с храни, които могат да предизвикат силна и непредвидена реакция. Понякога може да настъпи смъртоносна анафилаксия.

Алерголог: Това са първите симптоми на слънчева алергия

Най-честите виновници, които причиняват шоколадови алергии при децата са:

  • фъстък.

Ако детето ви е алергично към ядки или бобови растения, четете внимателно етикетите, защото те могат да предизвикат реакция дори в следи от количества.

  • царевица.

Царевичният сироп с високо съдържание на фруктоза често се използва от производителите на шоколад. В допълнение към царевичния сироп, някои производствени линии използват царевица в производството на шоколад. Хората, които са алергични към нея, изпитват негативни симптоми като сърбеж, подуване на езика и други.

  • пшеница.

Често се добавя към продукти на шоколадова основа (торти, сладкиши и др.) като свързваща съставка. Пшеницата може да причини не само алергии, но и силна чувствителност към съдържащия се в нея глутен. Глутенът е протеинът, който превръща пшеницата в лепкаво тесто. Глутенът е особено опасен за хора с генетично, автоимунно заболяване – целиакия.

  • соя.

Соевият лецитин е емулгатор, който се добавя към шоколада, за да се увеличи срокът му на годност. Тъй като соята може да предизвика алергична реакция при някои хора, по-добре е да изберете шоколад без нея.

  • мляко.

Последен в списъка, но първи по важност. Най-често причинява алергии или непоносимост към храни при деца. В този случай е по-добре да се даде предпочитание на черен или горчив шоколад.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес