Една нощ навън може бързо да стане по-малко забавна, ако се чувствате сякаш сте в банята и пикаете през цялото време.
Алкохолът е диуретик. Пиенето му може да ви накара да пикаете повече, отколкото ако сте пили същото количество вода.
Продължете да четете, за да разберете науката зад това защо алкохолът ви кара да ходите до тоалетна - и какво можете да направите, за да не се налага постоянно да ходите до тоалетната.
Има няколко фактора, поради които можете да почувствате нужда да пикаете повече, когато пиете алкохол, в сравнение с пиенето на същото количество вода.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Вредно ли е задържането на урина?
Алкохолът е течност и вашите бъбреци го знаят
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Първо, вашите бъбреци регулират количеството вода в тялото ви. Те правят това чрез проследяване на плазмения осмолалитет на кръвта ви.
Осмотичността е фантастична дума, която описва съотношението на частици в кръвта ви към течност. Ако имате повече течност, отколкото частици, бъбреците ви казват на тялото ви да отдели повече урина.
Когато имате повече частици, отколкото течност, бъбреците ви задържат течност и не чувствате нужда да уринирате.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Тъй като алкохолът е течност, той променя осмотичността в полза на повече течност. В резултат на това в крайна сметка ще изпикаете еквивалента на това, което пиете (ако приемем, че бъбреците ви работят добре).
Алкохолът е диуретик
Вторият фактор, който прави алкохола по-вероятно да ви накара да уринирате, е, че той е диуретик. Но какво точно означава това?
Пиенето на алкохол потиска освобождаването от тялото на хормона вазопресин. Лекарите също наричат вазопресин антидиуретичен хормон (ADH).
Обикновено мозъкът сигнализира освобождаването на ADH в отговор на увеличаване на частиците над течностите (плазмен осмолалитет). ADH сигнализира на бъбреците ви да задържат вода.
Като потиска ADH, алкохолът може да накара бъбреците да отделят повече вода. Това може да има дехидратиращ ефект върху тялото ви, който не само ви кара да ходите до тоалетна повече, но също така може да причини главоболие и гадене по-късно.
"Лекари в помощ на пациентите": Неволно изпускане на урината (втора част)
Фактори, които могат да повлияят на диуретичните ефекти на алкохола
Ето няколко фактора, които могат да повлияят на това колко ходите до тоалетна, когато пиете алкохол.
Сила на алкохола
Според проучване, отделянето на урина на човек се увеличава, когато съдържанието на алкохол се повиши от 2% на 4% в сравнение с безалкохолна напитка.
Друго проучване, установи, че пиенето на умерени количества напитки с по-високо съдържание на алкохол, като вино и дестилирани алкохолни напитки, провокира малък диуретичен ефект. За сравнение те откриха, че напитките с по-ниско съдържание на алкохол, като бирата, нямат толкова диуретичен ефект.
Колко често пиете
Тялото ви сякаш свиква с наличието на алкохол, когато става въпрос за уриниране. Следователно, колкото по-често човек пие, толкова по-малко диуретични ефекти е вероятно алкохолът да има.
Това обаче не е причина да пиете повече! Само пример за това как тялото се саморегулира.
Нива на хидратация преди пиене
Същото проучване в Алкохол и алкохолизъм съобщава, че хората, които са били леко недостатъчно хидратирани преди да пият алкохол, са уринирали по-малко от тези, които са били хидратирани, дори когато са пиели същото количество алкохол.
Повечето изследвания обаче показват, че телата на хората все още реагират различно на алкохола. Някои хора може да открият, че пикаят повече, когато го пият, докато други ходят до тоалетна по-малко.
Мога ли да го избегна
Решението тук е да пиете умерено. Отидете до тоалетната, преди да заспите, така че пикочният ви мехур да е възможно най-празен.
Алкохолът наистина ви кара да пикаете повече, като засяга хормоните в тялото ви. Ограничаването на приема на алкохол до едно или две питиета по време на вечерно излизане може да помогне за намаляване на ходенето до тоалетната – и вероятността да претърпите злополука през нощта.