Храносмилателната система на всяко живо същество представлява мощна машина. За да функционира правилно, тя се нуждае от благоприятна среда и подходящо гориво. Когато това не се случва се появяват проблеми, един от тях е запекът.
Естествената роля на храносмилателния тракт е храната да се движи по него надолу. Това се случва, с помощта на мускулни контракции. Докато работи този процес храната и водата се спускат към дебелото черво. Когато храната е богата на фибри, процесът протича нормално.
Кога се появява запекът?
Когато не се консумира достатъчно вода, физическата активност е намалена, изпражненията се задържат по червата. Течността в тях е намалена, а това довежда до твърди и сухи фекалии. Така на лице е запекът.
Редките усещания за запек в кратки периоди време, не са повод за безпокойство. Продължителните и чести симптоми, за повече от половин година могат да се окажат проблемни. Такива са, в резултат начина на живот, индивидуални характеристики, неправилно хранене, отсъствие на спортни дейности. Състоянието е известно в медицината като функционална или първична конспирация.
Запекът е много разпространено и комплексно състояние на организма
Като цяло за дискомфорта в храносмилателната система е плод на множество нарушени функции. Запекът е микс от фактори, засягащи храносмилателната система. Такива са свързани още с:
• Възраст;
• Пол (по-често засяга жените);
• Неправилно хранене;
• Липса на физическа активност;
• Стресът;
• Странични ефекти след прием на лекарства и пр.
Запек: симптоми, профилактика и хранене
Запек може да е сигнал и за някои заболявания в храносмилателната система. Такива най-често са язва на дванадесетопръстника и стомаха, синдром на раздразненото черво, хроничен колит, хроничен холецистит, ректури на ректума, хемороиди, в резултат употребата на някои медикаменти. При здрави хора най-честите причини за хронична проява на запек са навикът да се хранят монотонно, основно с протеинови храни, липса на достатъчно течности и заседнал начин на живот.
Към задържането на изпражненията и промените в консистенцията им, придружени от запек, се наблюдават и други симптоми. Такива са:
• коремна болка;
• метеоризъм;
• главоболие;
• раздразнителност;
• неспокоен сън;
• лошо настроение до депресия.
Признак за безпокойство е, когато в изпражненията се появи кръв. Ако кръвта е оскъдна, може да е в резултат на хемороиди. Когато е тъмна, придружена от слуз, може да говори за тумор в червата. В тези случаи незабавната среща със специалист е задължителна.
Превенция на запека:
Яжте по две ябълки на ден - сутрин и вечер;
Преди лягане за нощта е добре да се пие чаша пресен кефир;
Сутрин на ставане от сън и на празен стомах се препоръчва една чаша преварена вода;
Спешно средство срещу запек е половин литър пресен кефир, консумиран на малки глътки;
Препоръчват се сини сливи на празен стомах, накиснати в преварена вода;
Полезно е и салатата с настъргано варено цвекло, вкусена с растително масло;
Пшенични трици, добавени в супи, салати, гарнитури, желе са отлична превантивна мярка. Те се заливат с вряла вода, така че да набъбнат и да станат по-меки. В началото на приема им се препоръчват по 3 чаени лъжички на ден и постепенно да се увеличава до 3 супени лъжици на ден;
Помага и масажирането на корема. За целта в рамките на 2–5 минути движете ръката си в посока часовниковата стрелка, като леко натискате корема.
Опитайте специална гимнастика при запек
Трябва да коленичите на пода, да си поемете дъх, след което да спуснете челото си към пода, повдигайки ръцете нагоре.
Упражнението повишава вътреабдоминалното налягане и засилва чревната подвижност.
В заключение:
За да избегнете запек, е необходимо да включите в диетата храни, богати на фибри. Яжте пълнозърнест хляб или тричен. От зеленчуци и плодове обърнете внимание на зеле, цвекло, моркови, спанак, бобови растения, тиквички, грозде, портокали, мандарини, праскови, смокини, ядки, фурми, сини сливи, ябълки, пъпеши, тиква.
Киселото мляко, супата от кисело зеле, зеленчуковите (слънчоглед, маслини, царевица) и масло засилват чревната подвижност.
Пийте много течности - до два до три литра на ден.
Забравете за храни и напитки със стипчиви свойства: бял хляб, какао, шоколад, ориз, черно кафе, силен чай, червени боровинки, храни тип пюре или паста. Към този режим трябва да се придържате за известно време, за да има ефект.