Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За колко време се мери температура с живачен термометър?

01 януари 2023, 19:00 часа

Медицинският живачен термометър се използва основно по три начина: аксиларно (под мишница), орално или ректално. Обикновено първият способ е най-масов.

Преди и след употреба е важно да почистите добре уреда с памук и спирт. За да проверите температурата си, поставете термометъра на подходящото място и изчакайте указаното време - което може да варира между 2 и 5 минути.

Ето какво ни обяснява д-р Тиаго Пасаро

Как се ползва живачен термометър?

Поставете термометъра в аксиларната област (под мишницата), свийте ръката си в лакътя и дръжте дланта си близо до гърдите. Долният край на термометъра, където е и основната част от живака, трябва да е в плътен контакт с кожата. Изчакайте минимум две, средно три и максимум пет минути.

Проверете температурата, като погледнете мястото, където свършва живакът: там се показва измерената стойност на температурата.

Естествената телесна температура варира между 35,4º C и 37,2º C, измерена в областта на подмишницата. Но, в ситуации като грип или треска, тази стойност обикновена е по-висока.

Разберете отровен ли е живакът в термометрите

Как да смъкнете показанията на живачния термометър до стандартна температура?

Дръжте здраво термометъра близо до горната част така, че долната част, съдържаща живака, да сочи надолу. С рязко движение на китката тръснете термометъра. Повторете тази манипулация 3-4 пъти, показанието на живака трябва да се смъкне в зоната около 36 градуса.

Някои препоръчват да бъдат загрят със сешоар до максимум – така живакът ще се издигне до върха на термометъра, след което се оставя постепенно да се върне до стандартна температура; но ако нямате опит в боравеното с уреда, това действие може да причини повредата му, затова по-добре да не експериментирате.

Как да измерим правилно температурата и какъв термометър да изберем?

Как да нулирате термометъра?

Пригответе чаша с натрошен лед и я напълнете със студена вода. Разбъркайте и пъхнете пръчката на термометъра в средата на чашата, без да докосвате стените или дъното, като я оставите поне 15 секунди. Температурата трябва да се стабилизира на 0°C, като така се потвърждава, че термометърът е калибриран.

Интерпретация на данните

Не само трябва да знаете как работи живачен термометър, но също така трябва да умеете да интерпретирате данните. За целта трябва да се научите да ги разчитате правилно. Щом изминат пет минути с термометъра под мишница, го изваждаме и наблюдаваме централната живачна линия. Именно тя ни помага да установим телесната температура. В случай, че живачната линия не се вижда ясно, просто леко променете наклона, под който я наблюдавате.

Ако линията е задминала 37 градуса, значи „имаме температура“ – но ако е преминала само няколко десети, няма особено място за притеснение. Ако, обаче, температурата е наближила 40 градуса, я измерете отново или просто незабавно идете на лекар.

Коя течност се използва в термометрите?

Ако живачният термометър се счупи?

Един от ключовите аспекти в алгоритъма на действията е да знаете що да сторите, ако термометърът се счупи. Ако се изплъзне случайно от ръцете ви и падне на пода, счупвайки стъклото, трябва да предприемете адекватни действия.

Проветрете цялата стая колкото е възможно повече, за да се предпазите от вдишването на отровни изпарения. Живакът е силно токсичен при вдишване и може да провокира увреждане на мозъка, стомашни и/или кожни проблеми и т. н.

Преди да съберем малките живачни топчета, образувани след счупване на термометъра, трябва да сложим ръкавици и маски, за да се предпазим от вдишване на изпаренията или докосване на живака. Всеки негов допир с кожата може да причини твърде неприятни проблеми. Затова с маска на лицето, с плътни гумени или пластмасови ръкавици, с шпатула или лопатка съберете и проверите добре дали всички живачни „перли“ са събрани.

Не изхвърляйте живачните остатъци в тоалетната, защото излишно ще замърсят над 1000 литра канализационна вода.

Внимание! Тази статия е само информативна. Винаги се допитвайте до медик!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес