Това растение, което се култивира повече от 5000 години, има много имена: смокиня, смокиново дърво, черничев фикус и т.н. В древна Гърция смокините са били смятани за символ на любов и плодородие. В древен Рим се е смятало, че плодовете на това растение са дарове от бога на винопроизводството. Според Библията Адам и Ева са покрили голотата си със смокинови листа. И в Евангелието на Лука се споменава безплодната смокиня.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Витамините и минералите, съдържащи се в смокините, имат благоприятен ефект върху човешкото здраве.
За какво са полезни смокините?
Покачват имунитета
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Смокините са полезни за възстановяване след вирусни и бактериални заболявания. Яденето на плодовете му повишава устойчивостта към настинки. Фазата на възстановяване след увреждане на органите на горните и долните дихателни пътища е значително намалена. В острия период на заболяването също се препоръчва да се консумират смокини, ако няма противопоказания. Плодовете му имат противовъзпалително и антипиретично действие.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Подобрява настроението и функционирането на нервната система
Ефектът се постига чрез комбинация от калий, магнезий, калций, витамин B6 и полифеноли. Смокините са отличен източник на калий. Помага за поддържане на здравословен баланс на течности в тялото, което е важно за оптималната мозъчна функция.
Магнезият действа като естествен релаксант за нервната система. Намалява безпокойството, стреса и насърчава психическото благополучие.
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Магнезият участва в синтеза на ендорфини, отговаря за емоционалното състояние, промените в настроението, качеството на съня и работоспособността. Макронутриентът спомага за повишаване на устойчивостта на организма към стресови ситуации.
Доброто настроение се осигурява и от съдържанието в смокините на витамин В. Серотонинът се произвежда в резултат на приема на В6.
Невероятните ползи за здравето от смокините
Калцият, съдържащ се в смокините, е от съществено значение за правилното функциониране на невроните.
Калцият участва в освобождаването на невротрансмитери, осигурявайки ефективна комуникация между мозъчните клетки.
Полифеноли като антоцианини и флавоноли подобряват когнитивната функция и паметта.
Предотвратяват инсулт
Благодарение на съдържанието на калий намалява вероятността от атеросклероза, инфаркти и инсулти. Въвеждането на смокини в обичайната диета осигурява нормалното функциониране на кръвоносните съдове, намалявайки риска от разширени вени и усещане за тежест в краката. В допълнение, продуктът помага за нормализиране на метаболизма, намалява вероятността от алергични реакции и помага за намаляване на отока.
Укрепва мускулите и костите
Смокините съдържат калций, който е отговорен за правилното функциониране на скелетната и мускулната система. Дефицитът на този елемент при децата може да доведе до нарушаване на позата, деформации и повишена чупливост на костите, кариес.
Калцият има превантивен ефект върху мускулната тъкан. В резултат на това намалява вероятността от конвулсивна активност и спазми. Магнезият спомага за по-доброто усвояване на калция, което е необходимо за предотвратяване на остеопороза. При достатъчна консумация се намалява рискът от счупване на костите.
Лекар разкри какво се случва с кръвната захар, когато ядете смокини
Подобряват храносмилането
Смокините съдържат доста голямо количество фибри, което има благоприятен ефект върху стомашно-чревния тракт. Чревната перисталтика се подобрява, изпражненията се нормализират.
Пресните смокини са подходящи за тези, които избягват висококалоричните храни.
Предотвратяват анемия
С помощта на смокини можете да повишите нивото на хемоглобина. Това може да е от значение за хора, които ограничават консумацията на месо.
Желязото е необходимо за придвижване на кислород в кръвта. Осигурява оптимална невронна активност.
Борба със свободните радикали
Флавоноидите, на които са богати смокините, придават на плода антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
Едно от ключовите съединения в смокините е кверцетинът. Намалява оксидативния стрес и възпалението в мозъка.