В ерата на популяризирането на здравословната храна е добре да помислим за полезните свойства на познатите от нас храни. Най-вече сезонните продукти. В съвременната кухня тиквата се използва като съставка в много ястия. И не е напразно, защото просто изобилства от полезни вещества. Но по време на топлинна обработка тиквата често губи полезните си запаси, така че тиквеният сок е най-добрият вариант за диетично и здравословно хранене.
Съставът на тиквен сок включва захароза, соли на магнезий, калий, калций, мед, цинк, кобалт, желязо, флуор. Също така е богат на витамини C, A, P, E, K, група B. Поради своето високо съдържание на аскорбинова киселина, тиквеният сок има общо укрепващо действие върху организма, намалявайки рисковете от настинки и инфекциозни заболявания.
Традиционната медицина използва тиквен сок като терапевтично и профилактично средство за много заболявания. Пектинът, съдържащ се в голямо количество тиква, подобрява кръвообращението и метаболизма. Тиквеният сок има силни антиоксидантни свойства, премахвайки токсините от нашето тяло. Влияе благоприятно на нервната система, помага за възстановяване на здравия сън.
Приготвяне на тиквен сок
Продукти: 500 грама тиква, 100 грама захар, един лимон.
Метод 1: Обелете и нарежете тиквата, прекарайте през сокоизстисквачка или настържете на ситно ренде и изстискайте през тензух.
Метод 2: Може да обелите и нарежете тиквата на парчета, сложете в сокоизстисквачката или минете на ренде. Сварете захарта в литър вода, добавете тиквата, оставете да заври, охладете. Добавете лимоновия сок към тиквата, разбийте всичко с миксер или бъркалка.
Сокът от тиква съдържа истинска витаминозна бомба, особено за зимния период от годината. Той влияе за подобряване на силата на имунитета, доброто състояние на коса и кожа, добро функциониране на нервната система, влияе на качествения сън, поддържането на здрави зъби и кости. Лесен начин за приготвянето на сок от тиква през зимата, без да го пастьоризирате е чрез сокоизтисквачка.
Ако вашият сок да е пастьоризиран, след като сте налели вече кипнатия сок в подходящ съм, може да извършите този процес по пастьоризация за десетина мин. на 90 градуса. След което се маха от котлона съда и обръща с дъното нагоре, като след охлаждането му се прибира на хладно и тъмно място.
Тиквения сок също така влияе благоприятно за добрата работа на стомаха и червата, спомагайки отделянето на сокове от жлъчката. Препоръчва се да го консумирате, ако страдате от сърдечни заболявания, съпровождани с оток. Действа благоприятно и при алергични и кожни реакции, както и заболявания на бъбреци и черен дроб. Препоръчва се да се приема по една чаша на ден. Ако страдате от безсъние, преди да си легнете изпийте една чаша тиквен сок с малко мед в него.
При камъни в бъбреци и пикочен мехур може да приемате по четвърт и половин чаша тиквен сок три пъти през деня, в продължителност от десетина дни. За да намалите риска от неприятни последици от пиенето на тиквен сок за хора страдащи от ниска киселинност, може да помогне смесването на напитката с по-кисели сокове, като портокалов, лимонов или ябълков сок.