Допускаме, че е твърде възможно да не сте чували за бергамота – плод, който не е добре познат и разпространен у нас, от което губи кухнята ни, тъй като е уникална добавка за десертите и им придава чуден вкус и аромат.
Бергамотът като плод – що е то?
Бергамотът е цитрусов плод, отглеждан основно в Италия, чиито кисел вкус, аромат и кора наподобяват тези на лимона. Намира приложение в ароматерапията, козметиката и кулинарията. Безспорно носи и здравословни ползи за организма и особено приложение намира при настинка и грип.
Баргамотът – плод-лек
Още: Каква е разликата между кефир и кисело мляко и кое е по-полезно?
Още: Студен душ сутрин или вечер - ето кога да го вземаме
Сред здравословните ползи, които бергамотът или по-точно маслото, извличащо се от него, доставя на тялото, са:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Различните видове ориз, които задължително трябва да опитате
Още: Полезни ядки и семена, които ще направя косата, кожата и ноктите ви прекрасни
1. Идеално средство за облекчаване на първите симптоми на грип
Бергамотът съдържа линалол, който действа срещу редица патогени. Именно линалолът прави бергамота толкова специален през сезона на вирусните и бактериални инфекции, настинките и грипа.
Кои плодове и зеленчуци свалят холестерола?
Още: Храна за сила и енергия, за да се справим лесно с умората
Още: От какво се прави хранителната мая и за какво е полезна
2. Мощен стимулант на имунната система
Данните сочат, че бергамотът е плод, богат на антиоксиданти, който стимулира дейността на имунната система и това го прави идеален за зимата – в сезона на грипа.
3. Борба с гъбичките
Гъбичните инфекции са много упорити, но гадинките нямат шанс пред бергамота и маслото от плода. Особено ефикасно е срещу видовете Candida. Преди и след прилагането му е важно да не се излагате на слънце.
4. Лесен начин за справяне със стреса и депресията
Маслото от цитрусовия плод помага за облекчаване на негативните емоции, стреса и се бори отлично с депресията. То е естествен антидепресант, какъвто впрочем е и самият плод.
5. Облекчава болките в ставите
Болезнените стави водят до ограничена подвижност и пречат на активния начин на живот, с което влошават качеството му. Маслото от бергамот е известно със свойствата си да облекчава болките в ставите и да увеличава подвижността им.
Етерични масла против бръчки и кожни проблеми
6. Подобрява кръвните показатели
Бергамотът се справя отлично с високите нива на холестерол в кръвта, като ги редуцира и поддържа в нормални граници. Така работи за здраво сърце и съдове и за подобряване на общото здравословно състояние на организма. Флавоноидите, съдържащи се в бергамота, са тези, които насърчават имунния отговор и помагат за поддържане на здравето на сърцето.
Употребата на бергамот води и до понижаване на високата кръвна захар. Особено ценно е маслото от бергамот за пациентите с метаболитен синдром.
Редица проучвания сочат, че бергамотът съдейства и за намаляване на липидите в тялото и по този начин редуцира риска от сърдечно-съдови заболявания. Ежедневната употреба не само намалява лошия холестерол и триглицеридите в кръвта, но и повишава добрия, което също е важно.
7. Помощник за тънка талия
Проучване от 2021 г. подчертава, че комбинацията от бергамот с екстракт от листа на артишок води до намаляване на обиколката на талията и е ценно средство за контрол на теглото, загуба на излишните килограми и здравословно отслабване при пациентите, страдащи от наднормено тегло.
Черният чай с бергамот топи мастните клетки
8. Действа противовъзпалително
Първоначалните изследвания показват, че бергамотът намалява възпалителните процеси в тялото. Въпреки че изследванията по темата продължават, изследователите сочат, че противовъзпалителните свойства на бергамота могат да бъдат полезни за лечение на състояния като възпалителни заболявания на червата.
Противопоказания и странични ефекти от приема на бергамота – плод за здравето
Бергамотът е безопасен за употреба. Единствено следва с него да внимават бременни, кърмещи и деца, тъй като липсват изследвания за въздействието върху тези групи хора. Не бива да се използва 12 часа преди и след излагане на слънце, както и да се прекалява с него.
Бергамотът – плод в кулинарията
Поради твърде горчивия вкус в кулинарията се използва основно кората, маслото или капки от сока – така, както е и с лимона. Готвачите, използващи бергамот особено за десертите, не остават незабелязани, тъй като след разгръщането на цитрусовите нотки на бергамота следва тайнствени флорални нотки на роза. Ароматът и вкусът, които плодът добавя към ястията, са вълшебни и неповторими и си струва да бъде опитан.