Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможно ли е сваляне на високо кръвно с коняк?

08 февруари 2024, 19:25 часа

Конякът е една от напитките, които предизвикват много спорове относно ефекта им върху човешкото кръвно налягане. Неговите ценители не спират да си разказват за въздействието му върху човешкия организъм. Пийте коняк при високо и при ниско кръвно налягане. Все още няма ясно мнение сред хората относно свойствата му. Когато го използвате, винаги трябва да вземете предвид мнението на лекарите.

Още: Какви ползи ни носи чаят от кардамон

Още: Как да се грижим за кожата си през зимата

Какво е коняк?

Ефектът на коняка върху човешкото тяло се определя от неговия състав. Напитката се произвежда чрез дестилация на сухи бели вина. Получава името си от град Коняк, разположен в региона Поату-Шарант във Франция. За да направят алкохол, те вземат доста кисело младо бяло вино, което съдържа много малко танини. Силата му варира от 7 до 9%.

По време на процеса на изпаряване в специални медни устройства силата на напитката се довежда до 69-72 градуса. Получената течност се налива в дъбови бъчви и отлежава. В процеса на стареене алкохолът придобива благороден вкус и цвят, а също така е наситен с танини.

Още: За кои ястия подправката риган е задължителна

Още: Радичио: Красивият зимен зеленчук, от който се нуждаете

Как конякът влияе на кръвното налягане?

При прием на малко количество коняк кръвоносните съдове се разширяват. В този случай кръвното налягане спада.

Познавайки това свойство на алкохола, можем да кажем, че конякът понижава кръвното налягане. Но не е толкова просто. Процесът на излагане на алкохол, съдържащ се в продукта, не спира ефекта му върху тялото. След разширяването на кръвоносните съдове започва вторият етап от процесите, протичащи в човешкото тяло. Характеризира се с образуването на тахикардия.

7 храни срещу високо кръвно налягане

Още: Кои са най-добрите билки за спокоен сън

Още: Какви са страничните ефекти от хуск?

След като кръвоносните съдове се разширят, сърцето започва да изпомпва голям обем кръв. На този етап кръвното налягане започва да се повишава. Дали е възможно да се пие коняк с високо кръвно налягане, всеки решава за себе си. Много любители на коняка пренебрегват препоръките на лекарите. Резултатът от лекомислието им е хипертонични кризи.

Конякът понижава кръвното налягане благодарение на съдържащите се в него дъбилни вещества и танини.

Кардиолозите препоръчват прием на малки дози за хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания. Такива медицински съвети са неофициални. Препоръчителните дози са много ограничени. Това може да са няколко капки алкохол, добавени към чая.

Ефектът от алкохола:

·         Конякът повишава кръвното налягане, ако пиете повече от 50 грама наведнъж.

·         Конякът понижава кръвното налягане при пиене на напитката до 50 грама.

Дозата алкохол, предназначена за жени, е с 20 грама по-малка. Когато пиете алкохол, винаги трябва да знаете, че той не може да замени лекарствата, предназначени за стабилизиране на кръвното налягане.

Кога ниското кръвно налягане е признак на коварно заболяване?

Правила за пиене на коняк

Въпреки всички спорове се признава, че ефектът на коняка върху кръвното налягане е по-силен от този на други алкохоли. Няма значение дали конякът повишава или понижава кръвното налягане, има общи изисквания за напитката и правилата за нейната употреба.

Рецепти за понижаване на кръвното налягане:

Приготвя се от 200 литра спирт и смлени стръкове целина. Продуктът се приема в продължение на 3 седмици всеки ден по 1 с. л. лъжици 3 пъти на ден.

Приготвя се от 4 супени лъжици шипки, които се вливат в продължение на 2 седмици в 0,5 л спирт. Вземете 10 дни по 1 с. л. лъжици 2-3 пъти на ден в продължение на 15 минути на ден.

Рецепти за повишаване на кръвното налягане:

Продуктът представлява тинктура, която се приготвя от 0,5 литра спирт и 3 с. л. лъжици женшен. Влеят продукта в продължение на 3 седмици. Приемайте по 1 супена лъжица на месец. лъжици 3 пъти на ден.

За 3 дози пригответе лек от 2 с. л. лъжици алкохол и 1 чаена лъжичка канела.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес