Никой не се радва на настинка или грип, но запушеният нос, който идва с тях, може да бъде един от най-досадните симптоми за справяне. Той не само затруднява дишането, но и може да повлияе на качеството на съня ви. Налага се да се мятате и да се въртите, докато носът ви се превръща в пясъчен часовник - едната ноздра се изчиства, за да се запуши другата, когато смените страната, на която лежите. А когато сънят се влошава, времето за възстановяване се забавя, което означава, че може да отнеме повече време, докато се почувствате по-добре. Именно това прави спрейовете за нос толкова привлекателни. Само с няколко впръсквания можете да получите незабавно облекчение. Ако обаче разчитате на спрея за нос твърде дълго, може да си навредите повече, отколкото да помогнете. Прочетете нататък, за да разберете защо спрейовете за нос са толкова ефективни за облекчаване на запушването и какво може да се случи, ако ги използвате твърде често.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Кога спреят за нос става опасен?
НЕ ВСИЧКИ СПРЕЙОВЕ ЗА НОС СА ЕДНАКВИ
Първо, важно е да разберете, че на пазара има няколко вида спрейове за нос. Всички те третират един и същ проблем (задръстването), но се използват за различни първопричини. "Съществуват няколко категории спрейове за нос, но най-често използваните са спрейове на стероидна основа за алергии или за продължителна употреба и бързодействащи назални деконгестанти ", казват експерти. Спрейовете за нос на стероидна основа действат, като използват стероиди, за да намалят възпалението и слузта в носа, които причиняват запушване. "Спрейовете за нос с деконгестант действат чрез свиване на кръвоносните съдове в носа", добят те. "Това води до по-малък приток на кръв към носната тъкан, а с това и до по-малко подуване и запушване."
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Иновация: Спрей за нос пази от коронавирус
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
НЯКОИ НАЗАЛНИ СПРЕЙОВЕ МОГАТ ДА ИМАТ ОТЗВУКОВ ЕФЕКТ
Съществува отдавнашно твърдение, когато става въпрос за спрейове за нос: Ако ги използвате твърде дълго, може да се пристрастите към тях и да се запушва носът ви по-често, защото очаквате следващото смъркане на лекарство. Според експерти това е широко разпространено мнение, което не е напълно неоснователно. "Много хора не са наясно кои спрейове за нос увеличават риска от отдръпване и кои от тях са безопасни за използване за по-дълго време. Специално спрейовете за нос с деконгестанти увеличават риска от отскок, тъй като свиват кръвоносните съдове и тъканите, които предизвикват толкова бързо подуване", обясняват те. "Ако използвате подобно лекарство хронично, веднага щом го премахнете, тъканта вече е зависима от химикала. Именно това създава отскочило задръстване, което може да бъде дори по-лошо, отколкото е било първоначалното подуване."
Какъв спрей за нос да използвате при хрема и ринити?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
КОЛКО ВРЕМЕ Е ТВЪРДЕ ДЪЛГО, КОГАТО СТАВА ВЪПРОС ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА КАПКИ ИЛИ СПРЕЙ ЗА НОС?
"Не използвайте назални деконгестанти повече от три дни", казват експерти. След изтичането на този срок рискувате да се сблъскате с повторна конгестия. Ако преминете от три дни към ежедневна употреба в продължение на седмици или месеци, може да увредите лигавицата на носната кухина, включително да изтъните тъканта, което може да доведе до ринит, добавят те.
ДРУГИ СРЕДСТВА, КОИТО ВИ ПОМАГАТ ДА ДИШАТЕ ПО-ДОБРЕ, КОГАТО СТЕ БОЛНИ
Ако сте минали три дни от приема на назални деконгестанти и все още не се чувствате по-добре, не се паникьосвайте. Използване на нети гърне или друга форма на иригация със стерилен физиологичен разтвор може да намали нуждата от лекарства и да осигури облекчение за тези, които се сблъскват с хронични инфекции на синусите. Вдишването на пара може да помогне за облекчаване на дискомфорта, въпреки че не намалява напълно симптомите.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.