Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В какъв вид са най-полезни яйцата?

19 февруари 2023, 15:44 часа

Пържени яйца с бекон, бъркани яйца с гъби, твърдо сварени яйца, меко сварени яйца, омлет или може би поширано яйце? Всички предложения звучат апетитно, но не всички са еднакво лесни за храносмилане. Как трябва да консумираме яйцата, когато имаме деликатен храносмилателен тракт? 
От коя от тези възможности организмът ви ще вземе най-много хранителни вещества и защо трябва да сте умерени в консумацията на яйца?

Яйцето - символ на живота и еталон за съдържание на аминокиселини

Суровото яйце се състои от повече от 70 % вода - стойност, характерна за повечето живи организми, без да се изключва човекът. 12 % от яйцето са белтъчини, и то не какви да е белтъчини, тъй като те са пълноценни и лесно усвоими от човешките клетки. Яйчният белтък съдържа всички незаменими аминокиселини, т.е. тези, които организмът не може да произвежда сам, но са необходими за правилното му функциониране. И, което е важно, аминокиселините се съдържат в яйчния белтък в оптимално съотношение. Именно поради тази причина яйцата от години служат като еталон за измерване на съдържанието на аминокиселини в храните.

Яйчен жълтък и холестерол

10 % от състава на яйцето се състои от мазнини и именно заради тях от години има огромно объркване около този хранителен продукт. Разбира се, става дума за информацията, че консумацията на яйца допринася за повишаване на нивото на холестерола. Въпреки многобройните наблюдения учените все още не са постигнали консенсус, а темата за холестерола в храната и този в човешката кръв неизменно поражда въпроси. Факт е, че яйчният жълтък е източник на мастни киселини, както и на мастноразтворими витамини, а именно витамините А, D, Е и К. 

Яйчните жълтъци съдържат диетичен холестерол, така че умерената им консумация е важна. Няма продукт на света, който да доминира в диетата. Разнообразното меню дава най-голям шанс за добро хранене и оптимално здраве. Тъй като учените продължават да изследват връзките между холестерола в храната и увеличаването на LDL фракцията на холестерола в кръвта, най-разумното е да се придържаме към логичния принцип на умереността. Засега се предполага, че има определена група хора, при които генетичната предразположеност оказва по-голямо влияние върху тази връзка (холестерол в храната и холестерол в кръвта), отколкото при други. 

Яжте по 2 твърдо сварени яйца на ден и вижте какво ще се случи с тялото ви

Яйца в детската диета

Благодарение на съдържанието си на витамини (освен споменатите по-горе витамини А, D, Е и К, яйцата съдържат и витамини от група В), минерали (с акцент върху цинка, калция, желязото фосфора и йода), антиоксиданти, аминокиселини и полиненаситени мастни киселини, яйцата трябва да бъдат част от диетата на детето.

Внимавайте за алергии

Изключително ценният яйчен белтък е и един от най-силните хранителни алергени. Алергията към яйчен белтък е една от най-често диагностицираните хранителни алергии при децата. Обикновено тя отшумява с възрастта, но понякога съпътства човек през целия му живот. Означава ли това, че той или тя изобщо не може да консумира яйца? Не е задължително.
Алергичният човек със сигурност не може да консумира сурови яйца; за щастие не се практикува да се дават в този вид на деца. Алергизиращият потенциал на яйцата зависи от степента на термична обработка. Понякога се понасят добре малки концентрации на яйца, например в хлебни изделия или яйчен юфка. От друга страна, не се препоръчва консумацията им в суров вид, например под формата на майонеза.

Алергията към яйчен белтък може да има, както всяка друга алергия, различна степен на тежест. Необходимо е внимателно да се наблюдава реакцията на организма и внимателно да се дозират продуктите, съдържащи яйца.

Как да подобрите стойностите при висок холестерол?

Под каква форма трябва да се консумират яйцата?

Краткият и лаконичен отговор на този въпрос е: "в каквато форма ви е удобно". 
Да, стига да нямаме здравословни проблеми, особено с храносмилането и сърдечносъдовата система. Пържени яйца с бекон, бъркани яйца с гъби, твърдо сварени, меко сварени, шакшука, омлет или може би поширано яйце? Всички предложения звучат вкусно, но не всички са еднакво лесни за храносмилане.

Това е важно не само за децата, но и за възрастните, които имат деликатен стомах, проблеми с черния дроб или раздразнени черва.

Най-лесният за храносмилане вариант е меко свареното яйце или яйцето на очи, т.е. сварено без черупката. И в двата случая се получава яйце с разбит белтък и полутечен жълтък. Това е най-поносимият начин за организма да усвои и абсорбира най-много хранителни вещества от яйцето.
Ако сварите яйцето твърдо, губите два пъти повече - организмът трябва да положи повече усилия, за да го усвои, и приема по-малко хранителни вещества от такова яйце. Колкото по-твърд е жълтъкът, толкова повече ценни хранителни вещества губи.

Пържени яйца

Едно яйце, изпържено в допълнителна мазнина, е още по-голямо предизвикателство за вътрешните органи. Понякога хората с много деликатен храносмилателен тракт, особено възрастните хора, трябва да се откажат от бърканите яйца, особено на бекон, омлети и шакшука. 
Не забравяйте, че в яйчния жълтък има мазнини, пърженето им в допълнителна мазнина не само прави яйцата по-трудни за храносмилане, но и висококалорични. Пърженето на яйца с мазна наденица или бекон е дублиране на мазнини и протеини. Такива дуети са сериозно метаболитно предизвикателство. Не всяка храносмилателна система ще премине през това невредима.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес