Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени: Този плод забавя развитието на Алцхаймер и Паркинсон

05 юни 2024, 16:09 часа

Вещество, открито в храни като нарове, ягоди и орехи, възстановява способността за откриване и премахване на увредени клетки при мишки, моделиращи болестта на Алцхаймер, съобщават учени в нова статия.

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Вижте още: Учени: Спането в топла стая повишава риска от инсулт

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Същият изследователски екип по-рано установи, че форма на витамин B3, наречена никотинамид рибозид (NR), помага за отстраняването на увредените митохондрии от мозъка.

Когато тези неврологични системи за „почистване“ бъдат прекъснати, боклукът започва да се натрупва, полагайки основата за невродегенеративни заболявания като Алцхаймер и Паркинсон.

Много пациенти с невродегенеративни заболявания изпитват митохондриална дисфункция, известна още като митофагия. Това означава, че мозъкът има затруднения с отстраняването на слаби митохондрии, които по този начин се натрупват и засягат мозъчната функция“, казва биохимикът от университета в Копенхаген Вилхелм Бор.

"Ако успеете да стимулирате процеса на митофагия, премахвайки слабите митохондрии, ще видите някои много положителни резултати."

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Пускането в действие на тези церебрални камиони за боклук означава, че част от този мозъчен боклук, свързан с болестта на Алцхаймер – който в крайна сметка допринася за амилоидните плаки и неврофибриларните възли, характеризиращи заболяването – може да бъде изчистен, така че цялата система да работи малко по-гладко за малко по-дълго.

В предишното им проучване мишки с модел на болестта на Алцхаймер (AD) получиха съединението NR като добавка, намалявайки заплетените протеини и увреждането на ДНК в мозъка им чрез повишаване на производството на основен метаболитен коензим, наречен никотинамид аденин динуклеотид (NAD).

Вижте още: Учени: Кога и как правилно да се приемат добавки с желязо

Сега Бор и колегите му са открили, че уролитин А, веществото, намиращо се в наровете, предлага на борещия се мозък подобен тласък.

Изследователите откриха, че мишките модел AD, които са били лекувани дългосрочно с уролитин А, са имали подобрени способности за учене, памет и обоняние.

Той засяга протеин, наречен катепсин Z, който изглежда е свръхактивен в мозъка на AD и играе роля при възпаление. Лечението с уролитин А ограничава производството на протеина до ниво, равно на мозъците, които не страдат от Алцхаймер. При липсата му някои клетъчни процеси, които помагат за разграждането на биологичните отпадъци, са възстановени.

Установено е също, че лечението с уролитин А модулира имунните отговори и други физиологични пътища, специфични за AD.

Добавки като тази не е задължително да предотвратят или излекуват заболявания като Алцхаймер, но изследвания като това предполагат, че могат да помогнат на тялото да продължи да подрежда нарастващите купчини молекулярни остатъци, потенциално забавяйки прогресията на заболяването.

Предимството на работата с естествено вещество е намаленият риск от странични ефекти“, казва Бор.

Няколко проучвания досега показват, че няма сериозни странични ефекти от добавянето на NAD. Нашите познания за уролитин А са по-ограничени, но както споменах, клиничните изпитвания с уролитин А са ефективни при мускулни заболявания и сега трябва да разгледаме Болестта на Алцхаймер."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес