Учените са единодушни, че няма безопасно количество алкохол, което да не влияе на здравето, но все пак има разлика между консумацията на бира, вино и смесени алкохолни напитки.
Вижте още: Лекар: Защо е важно да изследваме чернодробните ензими и какво означат повишените им стойнисти
Според американски изследователи, които са проследили навиците за пиене на близо 2000 възрастни, дори хората, които смесват алкохолни напитки, са по-здрави от тези, които пият бира.
Проучването показа, че хората, които консумират бира, имат най-висок дневен прием на калории и най-ниско ниво на физическа активност. Това излага любителите на бира на по-голям риск от затлъстяване и свързаните с него заболявания.
Мъжете, младежите и пушачите предпочитат бирата
В проучването учените сравняват диетите на повече от 1900 американски с така наречения 100-точков индекс на здравословното хранене – американска мярка за качеството на диетата. Информацията за хранителните навици на участниците е събрана чрез обширни въпросници.
Проучването показа, че малко повече от една трета от анкетираните (38,9 процента) консумират изключително бира, една пета от тях (21,8 процента) само вино, докато 21 процента от анкетираните комбинират алкохолни напитки.
Изследователите установяват, че нито една от групите не се доближава до постигане на резултат, показващ адекватно хранене - индекс над 80.
Въпреки това пиещите вино имат хранителен индекс от 55, смесените алкохолни напитки са отбелязали 53, докато пиещите бира имат най-нисък резултат - индекс на здравословно хранене от 49.
Според изследванията се оказва, че любителите на бира приемат най-много калории и рядко са физически активни. Проучването показа още, че бира се пие предимно от мъже, по-млади хора, пушачи и хора с ниски доходи.
Типът храна, свързан с видовете алкохол
Водещият автор на изследването и изследовател по вътрешна медицина в университета Тулейн в САЩ, д-р Маделин Новак , каза, че отрицателните ефекти от прекомерния алкохол, включително чернодробно заболяване, често могат да бъдат изострени от лоша диета.
„Разликите в качеството на диетата може да се дължат на контекста, в който се консумира алкохолът. Виното, особено червеното, често се комбинира с по-балансирани ястия, съдържащи месо, зеленчуци и млечни продукти“, обясни д-р Новак и добави:
"За разлика от това, бирата често се избира с храни, които обикновено са с ниско съдържание на фибри и високо съдържание на въглехидрати и преработени меса. "Пържените или солени храни също могат да насърчат консумацията на бира."
Вижте още: Лекар: Този плод разгражда холестерола от артериите
Дори малко количество алкохол може да бъде фатално
Всеизвестно са и сериозните последствия, които причинява алкохола – като се започне от фатални инциденти, чернодробни заболявания и много видове рак. Дори малки количества алкохол могат да бъдат опасни, поради което Световната здравна организация (СЗО) обяви, че „няма безопасно количество алкохол, което да не влияе на здравето“.
Алкохолизмът е най-разпространената болест на зависимостта. Смята се, че около 15 процента от възрастното население по света страда от алкохолизъм.
Консумацията на алкохол е свързана с повече от 60 вида заболявания и наранявания. Най-често срещаните са:
заболявания на черния дроб;
заболявания на панкреаса;
увреждане на сърцето и кръвоносните съдове;
увреждане на стомаха;
нервна система и други неврологични увреждания.
Според оценки на СЗО, три милиона души по света умират годишно от алкохол.