Рискът от получаване на инсулт е значително по-висок при високи температури през нощта, което представлява потенциален проблем за здравето на хората, особено тези, които страдат от сърдечно-съдови заболявания.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Вижте още: Учени: Кога и как правилно да се приемат добавки с желязо
Картографирайки нощните температури спрямо броя на случаите на инсулт, регистрирани в германския град Аугсбург в продължение на 15 години, изследователски екип, ръководен от изследователския център Helmholtz Munich в Германия, установи статистически значимо увеличение на инсултите в дните, когато е било изключително топло.
„Искахме да разберем до каква степен високите нощни температури представляват риск за здравето“, казва Александра Шнайдер, епидемиолог от Helmholtz Munich. „Това е важно, защото изменението на климата води до покачване на нощните температури много по-бързо от дневните.“
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Общо 11 037 клинични случая на инсулт, наблюдавани в Университетската болница в Аугсбург от 2006 до 2020 г., са включени в проучването. Като цяло рискът от инсулт се е увеличил със 7% през нощите, категоризирани като „тропически“.
За целите на това изследване, тропическа нощ беше тази, при която температурата оставаше над 14,6 °C (58,3 °F). Тези нощи представляват най-горещите 5 процента от нощите през целия период на изследването.
Вижте още: Учени: Портокаловата кора е много полезна за човешкото здраве
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Има доказателства и за по-голям брой инциденти с инсулт във времето: от 2006 до 2012 г. горещите нощи бяха свързани с два допълнителни инсулта годишно, докато от 2013 до 2020 г. горещите нощи бяха свързани с 33 допълнителни случая годишно.
Изследователите казват, че различни фактори могат да стоят зад статистиката, включително по-голям шанс за дехидратация - вече е известно, че увеличава вероятността от претърпяване на инсулт.
„В обобщение, промените в основните климатичните фактори, рисковите фактори за инсулт и социално-икономическите условия могат да допринесат за повишената чувствителност към инсулт, свързан с топлина през нощта, с течение на времето“, пишат изследователите в публикуваната си статия.