Българската държава в първата половина на 20-ти век е била дом на редица бележити архитекти, на които и днес можем да се възхитим само като се разхождаме по улиците в големите български градове. В тази статия сме извадили три имена, които са белязали развитието на три големи български града и са оставили архитектурно наследство, което радва окото и днес. Наша отговорност е да го опазим и за бъдещите поколения.
Още: Вреди ли аспартамът и какво трябва да знаем за него
Още: Вредата от тесните дрехи и обувките на токчета
Архитект Дабко Дабков във Варна
Архитект Дабков определено е по-познато име на варненци в последните години. Вече има и негова бронзова статуя в центъра на Морската столица. Той е родом от Трявна и е построил множество сгради в красивия морски град. Завършва архитектура в Мюнхен. След 1910 година проектира някои от най-емблематичните варненски сгради, сред които са кино-театър „Ранков“, доходните здания на ул. „Княз Борис I“ № 27 и 53, хотел „Лондон“ с двустранно централно тяло, балкони, фризове, орнаменти, както и къщите на бул. „Мария-Луиза“ № 3 и 31. Архитект Дабков завършва строителството на Морската зоологическа станция с аквариум за живота в Черно море, сградата на Софийската банка на ул. „Преславска“ и Средното търговско училище – днес Икономически университет. Съвместно с архитект Стефан Венедикт Попов проектира монументалната сграда на Търговско-индустриалната камара, днес Щаб на Военноморските сили. Ветеран от войните за национално обединение, за жалост по-късно е обявен за враг на народа след 1944-та година. Голяма част от неговото имущество, както и правото му да работи като архитект са отнети. Почива само година след това.
Архитект Христо Димов в Стара Загора
Още: Болестите, които са предизвикани от негативните емоции
Христо Димов е емблематично име за града на липите, поетите и правите улици. Добрата новина е, че неговият личен дом в центъра на Стара Загора (построен през 1923-та година) все още се поддържа и функционира като културен център. Самият Димов е завършил в Чехия, за да се завърне след това и да изгради тогава модерната визия на Стара Загора. Служил е и в трите войни за национално обединение.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Един от основателите на откритото на 19 ноември 1943 г. Държавно средно техническо училище „Георги Бенковски“, днес Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер“ – Стара Загора. Там той е един от преподавателите. В продължение на 20 години арх. Димов неуморно работи за създаването на квалифицирани кадри със средно образование за отрасъл Строителство. Преподава всички архитектурни дисциплини. Собственото си ателие превръща в кабинет по архитектура. Огромната му библиотека е на разположение на учениците.
Проектантската дейност на арх. Димов е много богата. В частен план това са: домът и клиниката на Ханчеви, къщата на д-р Маноилов, на д-р Трънков и др. В обществения сектор проектира Минералните бани в Ягода, Овощник, Кортен. Хигиенните бани в Кърджали и Джебел. По негови проекти са построени Втора гимназия „Петко Рачов Славейков“, днес СУ „Максим Горки“, Първа прогимназия „Николаки Стоилов“, днес СУ „Васил Левски“ – Стара Загора. Негови са училищните сгради в селата Калитиново, Зимница, Преславен, Караново и др. По негов проект са построени Бактериологичния институт и затвора в Стара Загора. Проектант на редица църкви, Ловния дом на Кортенските бани, музикална фабрика „Кремона“, Казанлък, читалища и др.
Архитект Никола Лазаров в София
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Безспорно едно от най-големите имена в българската архитектура. Оставил своя отпечатък върху облика на София като модерен европейски град. И днес можем да видим неговата работа. Роден е в Карлово и завършва архитектурното си образование в Париж. Подобно на Дабко Дабков и Христо Димов работи за държавата преди да започне своята частна практика. Довършва сградата на Военния клуб, проектира банята в Плевен, Театър „Нова Америка“ в София, двореца Врана, Българската централна кооперативна банка, Софийската окръжна палата, читалището в Стара Загора, помага по изграждането на ректората. Негово дело са Паметникът на освободителите и Паметникът на загиналите в Сръбско-българската война (1885 г.) в Русе. Архитект Лазаров проектира над 60 забележителни сгради в София и много обекти в цялата страна. Сред най-красивите му и известни сгради в София са Централен военен клуб, Къща на д-р Димитър Моллов, Българска централна кооперативна банка, къщите на Юлиан и Иван Парушеви, Доходно здание на Сабат Фархи, къщата на Стефан Ватев, къщите-близнаци за дъщерите на Христо Ковачев и още много други.
Заглавна снимка: Pixabay