Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Три витамина, които е опасно да приемате вечер

20 декември 2024, 21:00 часа

Добавките са предназначени да заместят или осигурят адекватни нива на хранителни вещества, витамини или минерали. Известно е, че те трябва да се приемат в определен час, преди или след хранене, за да се постигне максимален ефект. Преди да започнете да ги приемате, проверете дали всички витамини са безопасни за вечерен прием в тази форма, пише "Е- clinic".

Има няколко причини, поради които лекарите или фармацевтите препоръчват някои добавки да не се приемат вечер. А именно, някои витамини могат да попречат на действието на лекарствата (предписана терапия за конкретно заболяване). Ако имате вечерна терапия, по-добре е да приемате добавката сутрин.

Друга причина е свързана с безсънието. Някои витамини могат да повлияят негативно на съня и да нарушат естествения циркаден ритъм. В допълнение, някои се усвояват по-добре на "празен" стомах.

Още: Витамините се пият само по това време на деня, за да действат

Ето кои витамини трябва да приемате сутрин, никога вечер.

Витамин D

Витамин D се намира естествено в мазната риба, червеното месо, черния дроб и яйчните жълтъци и се добавя към храни като зърнени закуски и мазнини за мазане. Парче печена сьомга от 140 г съдържа 10,2 микрограма, купа обогатени люспи с трици има 1,5 микрограма, а едно яйце има 1,9 микрограма. Повечето от нас не получават достатъчно витамин D само с диета, поради което се препоръчва добавка, ако не получаваме много слънчева светлина

Ниските нива на витамин D могат да бъдат свързани с хронични заболявания като рак, множествена склероза и сърдечни и кръвоносни заболявания

Още: 4 неща, които трябва да знаете преди да приемете витамин C

Витамин D укрепва имунитета, помага за създаването на колаген и усвояването на калций. Изследванията обаче показват, че приемането на този витамин преди лягане може да причини проблеми. Витамин D има обратен ритъм на мелатонина, хормонът, който регулира съня. Приемът на витамин D през нощта може да намали производството на мелатонин, което затруднява заспиването. Вместо това го вземете сутрин.

B комплекс

Витамин B комплекс е добавка, която съдържа осем витамина B, които изпълняват важни и свързани роли в клетъчната функция на тялото ви.

Витамините, съставляващи B комплекса, са тиамин (витамин B1), рибофлавин (витамин B2), ниацин (витамин B3), пантотенова киселина (витамин B5), пиридоксин (витамин B6), биотин (B7), фолат (B9) и кобаламин (витамин B12).

Още: Лекар: Всичко, което трябва да знаете за дефицита на витамин D

Повечето от витамините от група В се намират в широка гама от храни, тъй като те са толкова важни за клетъчната функция. Някои, като витамин B12, се намират предимно в месото и други животински хранителни източници. Може да се нуждаете от добавка от B комплекс, ако не можете да получите препоръчителното дневно количество витамини от вашата диета.

Витамините от група В имат много роли.

Тиамин, рибофлавин, ниацин, пантотенова киселина и биотин помагат за превръщането на храната в енергия и помагат на вашите клетки да растат, да се развиват и функционират. Те също имат свои собствени уникални роли:

Тиаминът помага да поддържате нервната си система здрава.

Рибофлавинът е антиоксидант. Антиоксидантите спират молекулите, наречени свободни радикали, да увредят вашите клетки и да причинят заболяване.

Още: Лекар: Фъстъци - вдигат или свалят холестерола

Ниацинът помага на храносмилателната ви система, кожата и нервите да функционират правилно.

Пантотеновата киселина помага на тялото ви да произвежда и разгражда мазнините в храните, които ядете. Той също така играе роля в производството на червени кръвни клетки, както и хормони, свързани със секса и стреса.

Пиридоксинът играе важна роля в развитието и функционирането на мозъка. Той също така помага за производството на невротрансмитери ("пратени" клетки) и хормоните серотонин и норепинефрин. И накрая, пиридоксинът помага за производството на бели кръвни клетки и Т клетки, които са важни за здрава и силна имунна система.

Биотинът помага за производството на мастни киселини и глюкоза, които осигуряват гориво за тялото ви.

Още: Как цитрусовиете плодове влияят на холестерола?

Фолиевата киселина е синтетичната форма на фолат, която идва от храни. Този витамин В помага за създаването на вашия генетичен материал, информацията в тялото ви, която се предава от родителите ви. Той също така помага на тялото ви да произвежда червени кръвни клетки.

Кобаламинът също така помага за производството на генетичен материал и червени кръвни клетки и е важен за поддържане на нервните клетки здрави

Витамините от група В ни носят много ползи, от подобряване на здравето на нашата кожа, коса и нокти до поддържане на ключови функции на тялото. Изследванията обаче показват, че консумацията на тези витамини вечер може да повлияе негативно на качеството на съня. Много витамини от група В повишават енергията, което е полезно през деня, но може да бъде проблематично преди лягане. Освен това, тъй като те са предимно водоразтворими, най-добре е да ги приемате на "празен" стомах сутрин за по-добро усвояване.

Още: Лекар: Как магнезият влияе на холестерола?

Мултивитамини добавки

Мултивитамините, които съдържат различни основни хранителни вещества, също осигуряват множество ползи за здравето. Наличните данни обаче сочат, че сутринта е по-подходящо време за техния прием. Много витамини в мултивитаминните формули са мастноразтворими, което означава, че трябва да се консумират с храна, съдържаща мазнини за по-добро усвояване. Освен това сутринта често е по-подходяща за създаване на навик за редовен прием на тези добавки.

Още: Тайната на природната енергията: Тези храни ще ви спасят от анемия

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес