Безпокойството, придружено от постоянно напрежение и очакване на най-лошия сценарий, често е маскирано от ежедневните задължения през деня. Симптомите на тревожност обаче могат да станат изключително силни, когато всичко се успокои и човек остане сам, особено вечер обясняват специалистите, пише Е-clinic".
Нова година, ново начало: 4 въпроса, на които трябва да си отговорите сега
Хипотезата „Мисли след полунощ“ е описана през 2022 г. и предполага, че когато се събудят след полунощ, повечето хора изпитват неврофизиологични промени в мозъка, които засягат контрола на импулсите и обработката на информация. След полунощ, според проучването, рискът от самоубийство, злоупотреба с наркотици се увеличава и промени в настроението се появяват между 1 и 4 сутринта. Проучване от 2024 г. посочва, че симптомите на тревожност са най-изразени около 8 сутринта, 16 часа и един час след полунощ. Но се отбелязва, че симптомите са най-тежки във вечерните часове.
Клиничен психолог: 4 техники, които нулират нервната ви система за 1 минута
Нереалният страх е най-честият симптом, възможно е безсъние или сън, придружен от чести събуждания. Възможни са и физиологични реакции - задух, тахикардия, гадене, напрежение и болки в мускулите на врата и раменете, световъртеж.
Още: Психолог: Това е перфектна разлика във възрастта за успешна връзка
Човешкото тяло естествено функционира с биологичен часовник (циркаден ритъм), който контролира чувството на глад и нуждата от сън. Циркадният ритъм е биологичен часовник, който регулира множество процеси в мозъка, като по този начин координира деня и нощта и други функции на жизненоважни органи, обяснява психологът д-р Ребека Кокс от университета във Вашингтон и един от авторите на споменатото изследване.
Фройд: Децата изпитват съперничество с родителя от противоположния пол
"Колкото по-дълго сме будни, толкова по-голяма е нуждата ни от сън. Някои механизми предотвратяват съня през деня, но изчезват през нощта. Когато сме сънливи, но все още сме будни, когнитивните ни способности не функционират толкова добре, колкото през нощта. Едно от последствията е по-лошият контрол на емоциите", казва Кокс.
7 симптома на тревожност, които хората бъркат с инфаркт
Така експертите обясняват по-голямата употреба на алкохол и наркотици през нощта и по-слабия контрол на агресивните форми на поведение.
"Повечето форми на нездравословно поведение са по-трудни за контролиране късно през нощта. "Когато сме разстроени през деня, можем да говорим със семейството и приятелите си, но проблемът е през нощта, когато обикновено нямаме тази възможност", казва Кокс.
Още: Карл Юнг: Когато една жена не е обичана от съпруга си, тя унищожава сина си
Изследователят на тревожни разстройства д-р Джефри Строун от Програмата за изследване на колежа по медицина на Университета в Синсинати отбелязва, че през нощта няма ежедневни задължения, които понякога успешно ни отделят от нашите проблеми.
Как и защо стресът "отключа" диабет
„През нощта всичко се успокоява и е възможно да се върне това „трептене“. „Започвате да мислите какво ще стане, ако се случи нещо лошо“, казва Строун.
„Утрото е по-мъдро от вечерта“ е популярно мнение, основаващо се на идеята, че не трябва да вземаме никакви решения през нощта, когато сме разстроени. Когато спим достатъчно, мозъкът ни работи по-добре. Изследванията до голяма степен подкрепят това мнение. Тревожните хора често спят лошо, което влошава проблемите им. От друга страна, проблемите със съня могат да бъдат и прелюдия към тревожност. „Добрият сън е лекарство“, потвърждава д-р Страун.
Сутрешната умора е симптом на тези сериозни заболявания
Навиците за здравословен начин на живот са ключови фактори за контролиране на симптомите на тревожност. Препоръчително е да спите в малко по-хладна, тиха и тъмна стая, важно е да ограничите приема на кофеин и винаги да си лягате по едно и също време.
Превенцията е най-доброто лекарство, казват експертите, така че е добре да отделяме 10 минути на ден (не точно преди лягане), за да помислим какво ни мъчи, казва Браун. Ако това помага, препоръчително е да запишете притесненията си. Тревожните хора често преувеличават проблемите. Психолозите заявяват, че разбират загрижеността, но предупреждават, че само загрижеността не решава нито един проблем. Конструктивен разговор с близък човек или добър терапевт може да ни помогне да погледнем проблемите от всички ъгли и да предприемем стъпки за разрешаването им.