Пробиотиците влияят значително върху свойствата на чревната микрофлора. Те оформят не само техният състав, но и начина, по който се метаболизира храната, която приемаме.
Още: За какво се използва кориандърът?
Още: Емоционален глад - какво е и как да се отървем от него
Вижте още: Тази напитка намалява напрежението и подобрява настроението
Ново изследване на учени от университета Макгил разкрива, че чревните бактерии имат голямо влияние върху здравето. Толкова много, че дори могат да удължат живота ни.
Изследователите създават симбиотик, комбинация от определени пробиотици, и след това го давали на винени мушици, които след това живяли до 66 дни – 26 дни по-дълго от мухите без симбиотици. Те също така показали намалени признаци на стареене, като устойчивост на възпаление или оксидативен стрес.
Още: Вредите от безкофеиновото кафе, за които трябва да знаем
Още: Бял сусам - какви са ползите и вредите?
„Пробиотиците значително влияят върху свойствата на чревната микрофлора. Те оформят не само техният състав, но и начина, по който храната, която ядем, се метаболизира“, казва Сатя Пракаш, професор по биомедицинско инженерство и водещ автор на изследването.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В противен случай плодовите мухи са невероятно подобни на бозайниците и техните биохимични пътища имат около 70 процента сходство с нашите и са добър индикатор за предположения какво може да се случи при хората в такава ситуация, добавя Пракаш.
„Ефектът, който бихме получили при хората, няма да е толкова драматичен, но все пак ще увеличи продължителността и качеството на живота.“
Тези три храни са сред тези, които удължават живота:
Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година
Още: Цьолиакия - каква диета да спазваме при този проблем
Червено вино
Ресвератролът е съединение в червеното вино, което идва от кожата на гроздето и придава цвета на този плод. Наскоро учени откриха, че ресвератролът повишава активността на специфични гени, наречени сиртуини, които предпазват от стареене чрез стимулиране на митохондриите, малките батерии в нашите клетки.
Алкохолът може да ни помогне да живеем по-дълго, като предпазва нашата ДНК от увреждане. Изследователите са открили, че дължината на нашите теломери (нишките на ДНК в краищата на хромозомите) определя колко дълго ще живеем. Скорошно проучване установи, че докато кофеинът скъсява теломерите, алкохолът ги удължава. Разбира се, ключът е да го консумирате умерено.
Кисело мляко
Бактериите, които живеят в стомаха ни, придобиват все по-голямо значение в медицината всеки ден. И това е така, защото има специфична връзка между нашата чревна флора и имунната система. Всъщност изследователите сега вярват, че имунната система „живее“ в нашия стомах.
Сега учените тестват дали някои видове пробиотици могат да удължат живота ни. Те открили, че мишките, хранени с пробиотик, живеят по-дълго и са по-здрави от мишките, които не са.
За да сте сигурни, че консумирате правилния тип пробиотик, проверете опаковката, за да видите дали избраното от вас кисело мляко съдържа бифидобактерии или помислете за пробиотична добавка.
Вижте още: Кардиолог: Как влияе чесънът на холестерола
Череши
Полифенолите са молекули, открити в черешите, които ги предпазват от ултравиолетова радиация и инфекции. Изследванията потвърждават, че тази молекула защитава хората по същия начин. А именно, ако консумирате 650 mg полифеноли на ден, ще живеете по-дълго от тези, които получават по-малко от това.
В една порция черешите съдържат 1200 mg полифеноли, боровинките 700 mg, а патладжанът около 1500 mg на порция.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!