Механизмът на действие на зеления чай върху организма се оказа по-сложен, отколкото се смяташе досега. До тези заключения стигнаха група учени от Федералния технологичен институт в Цюрих, които публикуваха резултатите от изследването си в списание Aging.
Много експерти потвърждаваха многократно ползите от зеления чай: например напитката съдържа катехини, които забавят процеса на стареене. Смята се, че тези вещества са антиоксиданти, които предотвратяват оксидативния стрес в организма, причинен от агресивните свободни кислородни радикали, и по този начин помагат да се избегне увреждане на клетките или на ДНК.
Учените от университета в Цюрих изследвали внимателно как действат катехините върху кръглите червеи C. Elegans и стигнали до парадоксално заключение: вместо да потискат оксидативния стрес, полифенолите на зеления чай допринасят за него.
Това не са антиоксиданти, а прооксиданти, които подобряват способността на организма да се защитава, по подобие на действието на ваксините, обясни ръководителят на изследователския екип професор Майкъл Ристоу. Според авторите на проучването, краткосрочен скок на оксидативния стрес позволява на тялото да се адаптира към този вреден процес и укрепва защитните способности на клетките.
Експериментите показват, че катехините удължават живота и подобряват физическото състояние на експерименталните нематоди. Заключенията на учените могат да се разширят и до хората, тъй като основните биохимични процеси, чрез които организмите неутрализират свободните радикали на кислорода, са еднакви при почти всички същества. Ристоу препоръчва да се пие зелен чай, тъй като в черния чай полезните прооксиданти се унищожават от ферментацията.