"Бегачите" е спортна рубрика на Actualno.com с автор Стефан Йорданов, посветена на най-интересните събития от света на бягането.
9 стотни от секундата - толкова разделиха параатлета Християн Стоянов от медал на Параолимпийските игри в Париж това лято. Той завърши на престижното четвърто място в бягането на 1500 метра. И макар да не постигна голямата си мечта - да стане олимпийски шампион, Християн за пореден път доказа, че е един от най-добрите параатлети в света.
Християн Стоянов и мечтите отвъд Париж 2024
Освен в леката атлетика, Християн Стоянов се справя отлично и в колоезденето. След Параолимпиадата Християн се наслаждава и на двете си страсти, като комбинира бягането с колоезденето. И логично на дневен ред изниква въпросът: може ли да видим Християн Стоянов на Параолимпийските игри в Лос Анджелис 2028 и като атлет, и като колоездач?
За да научим отговора на този въпрос и да разберем повече за преследването на една "летяща" мечта, в "Студио Спорт" на Actualno ни гостува Християн Стоянов - сребърен медалист от параолимпийски игри, както и двукратен световен шампион. А от думите му стана ясно едно: нищо в спорта не може да се постигне без много труд и много постоянство. И хора, които да ти помагат по пътя.
Какво не достигна на Християн за олимпийска титла в Париж?
"Мина доста време от Параолимпийските игри в Париж. Имах възможността да помисля добре над всички емоции, които изпитах, и над предизвикателствата, с които се сблъсках преди, по време и след състезанието. Нещата вече отшумяват и чувствам, че съм забавил темпото. И смятам, че точно това ми е нужно - малко да забавя темпото", започна Християн Стоянов в интервю за Actualno.com.
Християн не успя да ръзгърне пълния си потенциал на 1500 метра
"Битка със сигурност имаше, което ми хареса. Да, загубих я и не бях най-добрата версия на себе си. Не мога да го отрека. Не намерих себе си в самото състезание. Не показах истинските си възможности - тези, които смятам, че успях да изградя в тренировките. Но от друга страна съм удовлетворен, защото такъв е спортът. Не мога да се сърдя нито на себе си, нито на състезанието."
"Убеден съм, че през август бях готов да бягам на 1500 метра резултат от порядъка на 3:45 минути. Сигурен съм в това", каза Християн, който има личен резултат от 3:49.44 мин от 2022-ра. "Подготовката протича години наред. Тя започва още в началото на кариерата на един спортист. Много е важно какви качества ще развиеш в началото."
"За да постигнеш висок резултат, е нужно да намериш своя баланс и какво е подходящо за теб. За мен е подходящо да бягам между 100 и 120 км в период на обем. В състезателен период - не повече от 80 километра. Разчитам на качеството, разчитам на това като изпълнявам тренировката, да бъда в контрол на това, което правя", добави още Християн, който отбеляза, че не гони максимален интензитет в тренировките.
Евгени Игнатов - човекът, който накара Християн да повярва в процеса
Треньор на Християн Стоянов е легендата в дългите бягания Евгени Игнатов, който все още държи няколко национални рекорда на България. "Евгени го отличава не толкова тренировъчната дейност, а начинът на общуване. С това да те убеди и да те накара да повярваш в процеса. Добрата комуникация, двустранната връзка между нас двамата", отбеляза Християн, който след Париж 2024 има възможност да си даде малко почивка и да се отдаде на другата си страст - колоезденето.
"В момента си давам време да помисля, да се ориентирам, да преценя дали ще променям нещо в процеса, какво трябва да бъде то. Защото аз смятам, че до момента съм стигнал едно добро ниво, но ти знаеш, че всеки състезател се стреми към все по-бързи резултати. За да ги постигна, трябва да включа нещо ново, което все още не съм го открил. Търся отговора на този въпрос."
Християн Стоянов влиза в света на параолимпийското колоездене
"Колоезденето винаги е било моя страст, която обаче дълго време не практикувах, тъй като бях твърде съсредоточен в бягането. Но сега, след като ми премина голямата цел, имам малко повече свобода. Гледам да си взема и от това - да практикувам това, което ми харесва. Колоезденето ми е една страст, която смятам, че би могла да ми допринесе и за бягането."
"Не мога да кажа колко съм добър в колоезденето, тъй като не съм стигнал до момента на съревнованието и до това да измервам карането си под някаква форма в резултати. Там, да бъдеш добър, за мен значи да учиш нови неща. Да надскачаш себе си. Всеки път да си малко по-добър. Да правиш неща, които предния път си се страхувал да направиш. Особено планинското колоездене е точно такъв спорт."
"Наблюдавам параолимпийското колоездене и се опитвам да придобия представа. Все още и аз не съм наясно. В процес на учене съм. Има доста състезатели, които са силни и определено там нещата са много сериозни. Трябват много проучвания, знания и опит", добави още Християн, който призна, че има мисли да участва на параолимпийски игри като колоездач, а защо не и успоредно като лекоатлет.
Може ли Християн да участва и като атлет, и като колоездач в Лос Анджелис 2028?
"Дали ще ме видите на Параолимпийските игри в Лос Анджелис с колело? Със сигурност това е една моя малка летяща мисъл, летяща мечта. Дали ще стане, дали ще тръгна по този път - още нямам отговор. Все още съм разколебан между бягане, между колоездене. Обичам и двата спорта. В крайна сметка в момента съм професионален бегач, а не колоездач. Нужно е много осъзнаване и голяма борба, за да стана и професионален колоездач. Дали ще стане - не знам, но бих опитал и бих се борил, защото е вълнуващо."
"В Лос Анджелис 2028 и като атлет, и като колоездач? Всичко е възможно - въпрос на желание. Със сигурност. И ако направя нещо подобно, или каквото и да направя в спорта на професионално ниво, знам, че това ще бъде добър пример. Защото поставям себе си в предизвикателство - и ако се справя с това предизвикателство, то аз ще бъда пример за себе си, а предполагам и за другите хора, че искаш ли нещо, можеш да го постигнеш", завърши Християн Стоянов.
Цялото интервю с Християн Стоянов - гледайте във видеото.
Автор: Стефан Йорданов
ОЩЕ от "Бегачите": "Дай боже да стигна медал": Боян Иванджиков, който доближи световния елит в ориентирането (ВИДЕО)