Универсалността на лука го прави подходящ не само за месни, но и за вегетариански ястия. Неповторимият му вкус не може да бъде имитиран от никоя подправка, а когато е запържен в малко масло или олио, той обгръща дома с приятен аромат. Интересно е, че това е зеленчукът, от който се образуват най-много отпадъци, а именно тънката кора. За да не пропилявате потенциала на тази част от зеленчука, препоръчваме да си приготвите здравословна отвара.
Лук - за здраве и вкус
Твърд, сочен, пълен с вкус и аромат, лукът е една от любимите добавки към много ястия. В кухнята с нетърпение се опитваме да се доберем до вътрешността му, като изхвърляме тънките и крехки люспи, които го обграждат отвън. Вместо да ги хвърляме в кофата за боклук без да се замислим, нека започнем да се възползваме от полезните им свойства.
Не изхвърляйте люспите от лук! 5 начина, които могат драстично да подобрят здравето ви
На първо място в люспите на лука се съдържа кверцетин, естествен антиоксидант. Наличието на антиоксиданта помага да се компенсира оксидативният стрес, който допринася за по-бързото стареене на кожата. Съставката се бори със свободните радикали и намалява риска от рак. Ползите от люспите на лука не свършват дотук. Специалистите посочват също така: Намаляването на броя на луковиците е много важно:
- прочистване на червата,
- облекчаване на гаденето,
- намаляване на кръвното налягане,
- намаляване на симптомите на алергия,
- възпрепятстване на развитието на диабет тип 2,
- предотвратяване на сърдечни заболявания и атеросклероза.
Как да приготвите и използвате инфузия от лучени люспи?
Преди да се заемем с приготвянето на домашен чай, започваме с щателно почистване на целия лук. След това го обелваме от кожата, която поставяме в тенджера или друг дълбок съд. Заливаме го с вода, варим го 15-20 минути и след това го оставяме да изстине напълно. Прецеждаме готовата отвара през сито и пием по една чаша всяка вечер.
Алтернативният метод изисква да поставим люспите на лука в голяма кана, да ги залеем с вряла вода и да варим 5-8 минути. След изтичане на необходимото време изваждаме плаващите обелки от центъра и изпиваме течността преди лягане. Въвеждането на напитката в редовния ви хранителен режим ще укрепи естествения имунитет на организма ви, ще попречи на повтарящите се алергии и ще понижи прекомерно високото кръвно налягане.
Лечебен чай от лучени люспи: Как се приготвя и какви заболявания лекува?
Лукови кори - необичайно приложение
С изразителен вкус, лукът е една от основните съставки на много традиционни и съвременни ястия. Най-често използваме само самия зеленчук, като рефлекторно изхвърляме в кофата за боклук обелките, които го заобикалят. Интересно е, че когато е смачкан, той е идеален като добавка за подобряване на вкуса и цвета на приготвена супа. Люспите на лука съдържат и много фибри и антиоксиданти - съставки, които са от съществено значение за правилното функциониране на организма.
Сварените люспи от лук са подходящи за боядисване на тъкани, прежда и великденски яйца. Остатъците от лука могат да се използват за приготвяне на домашна вода за изплакване на косата, която помага в борбата с посивяването на косата. Водата от сварени лукови люспи се използва като естествен тоник за успокояване на възпаления и екземи. Дамите в къщата я използват и като средство за лечение на сухи и напукани пети.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.