Студените душове не са за всекиго, но те са добър начин да засилим своята имунна система и метаболизма. Как да започнем?
Ето какво ни препоръчва Емили Стюарт, треньорка и преподавателка по фитнес.
Намаляваме температурата на водата постепенно, като започваме от 20°C. Оставяме водата да се охлади бавно, без резки промени. Опитайте да се къпете в студена вода за няколко минути, веднъж или два пъти седмично, за да свикнете.
5 причини да вземате студен душ
1. Мускулна регенерация (възстановяване).
Още: Каква е разликата между кефир и кисело мляко и кое е по-полезно?
Още: Студен душ сутрин или вечер - ето кога да го вземаме
Много хора обичат да си вземат студен душ след тренировка. Проучване доказва, че вземането на студен душ до 48 часа след физическо натоварване помага за отпускане на мускулите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Различните видове ориз, които задължително трябва да опитате
Още: Полезни ядки и семена, които ще направя косата, кожата и ноктите ви прекрасни
2. Подобрява кръвобръщението.
Баня със студена вода е естествен начин да заредите тялото с енергия за целия ден. Особено тези, които се събуждат уморени и отпуснати, ще се възползват от енергийния удар на студения душ. Студената вода стимулира кръвообращението, което впоследствие увеличава нуждата от кислород на тялото — тъй като под студена вода човек диша по-дълбоко, изпращайки кислород до цялото тяло, включително мозъка: това дава силна доза енергия, която стига за останалата част от деня да бъдете по-будни и активни. Ако не обичате студената вода, но искате да видите дали си струва да включите този навик в своето ежедневие, опитайте да вземете контрастен душ. Влезте под душа, започнете с гореща вода и редувайте топла и студена. Това е много ефективен метод, също и за хора със сърдечни проблеми, които не трябва да изпитват шок от внезапен, прекалено студен душ. Бавно охладете водата.
Яжте тези храни за бърз метаболизъм
Още: Храна за сила и енергия, за да се справим лесно с умората
Още: От какво се прави хранителната мая и за какво е полезна
3. Укрепва имунната система.
Има много естествени начини за повишаване на имунитета: вземането на студен душ е един от тях! По време на проучване хората, които редовно вземали студени душове, отсъствали по-малко от работа поради заболяване. Друго нещо, което открили, било, че простото вземане на студен душ е достатъчно, за да подобри умствената сила и устойчивост. Напускането на зоната ви на комфорт и ежедневното преодоляване на предизвикателства тренира нервната ви система да стане по-устойчива и повишава самочувствието
4. Лечение на депресия.
Проучване на Медицинския факултет на Virginia Commonwealth University показа, че студените бани могат да намалят симптомите на депресия: научните теории твърдят, че престоят на студ временно стимулира електрически импулси в мозъка, което може да помогне за облекчаване на депресивни състояния. Все още има много изследвания върху тази теория, но ако искате да я изпробвате и нямате здравословни проблеми, които пречат... просто опитайте и вижте какъв е резултатът!
5. Стимулира метаболизма, но отслабва ли се?
Човешкото тяло има два вида мастна тъкан: кафява и бяла. „Добрата“ мастна тъкан е кафява, тя ни топли, когато сме изложени на ниска температура. Проучване върху плъхове показа, че стимулирането на кафявата мазнина дава тласък на метаболизма. И това, което се случва в тялото на плъха, често се случва и при хората. И на плъховете, и на хората обаче им се яде повече, когато им е студено. Така че знайте, че студеният душ сутрин ще засили метаболизма ви, но не няма да ви помогне да отслабнете, ако убивате глада с допълнителни калории ядене. С две думи: не се тъпчете, когато огладнеете!
Разбира се, студеното къпане не се препоръчва за някои хора. Тези с високо кръвно налягане, заболявания, предизвикани от реакцията на топлинен шок, сърдечна недостатъчност или анамнеза за хипотермия, трябва да избягват студени душове. Винаги търсете съвет от медицински специалисти преди да предприемете драстични стъпки в начина си на живот!
Внимание! Статията има информативен, а не препоръчителен характер. Съветвайте се със специалист!
---