Шублерите са уреди за измерване, които намират широка употреба в машиностроенето. С тях се измерват дължини на детайли, дълбочини на отвори, вътрешни и външни размери.
Професионалните шублери са по-прецизни от тези, които се използват за домашна употреба. Мерят с точност една стотна от милиметъра. Традиционните шублери са механични уреди, но въпреки това продължават да се използват в редица отрасли на машиностроенето. Има и дигитални шублери.
Когато става дума за мерене на дължини, най-често използваните са за дължина от 120 до 300 милиметра. Има обаче и шублери, чийто капацитет стига да измерят дължини до цели 4000 милиметра.
От кога се използват професионалните шублери?
Преди около 2600 години, в потънал кораб в Италия, е открит уред, който наподобява шублер.
С годините уредите се усъвършенстват, а първите официални сведения за такъв инструмент датират от 1631 г. Тогава французинът Пиер Верние публикува измервателна скала, разработена от него. Тя е известна като „скала на Верние“ и служи като основа на инструментите, които се използват през вековете, та чак до наши дни. Първите устройства, които наподобяват сегашните, се появяват в края на XVIII век в английската столица Лондон. А от средата на XIX век започва производство за промишлени цели.
Думата „шублер“ идва от немски език и буквално означава „плъзгаща се линийка“.
Какво е устройството на професионалните шублери?
Шублерът е ефективен и надежден инструмент, който има просто устройство. Състои се от две части, които се движат една спрямо друга. Първата част не се движи, статична е. Именно върху нея е измервателната скала. Втората част е динамична, върху нея има маркер за стойността, която ще се измери, в повечето случаи съчетан със споменатана „скала на Верние“ или нониус (спомагателна разграфена скала). Нониусът позволява прецизно измерване с точност до десета от милиметъра.
Какви видове шублери има?
Вече споменахме, че професионалните шублери се делят на механични и дигитални. Това са и основните разновидности, които различаваме.
Механичните шублери се наричат още аналогови. Те са с опростена конструкция, но въпреки това можете да разчитате на надеждно мерене с тях. Като недостатък се приема, че по-трудно се разчитат данните, които се показват върху нониуса.
Дигиталните шублери се характеризират с това, че стойността, която е измерена, се показва върху дигитален екран. Разчитането е много по-лесно и бързо, в сравнение с това на аналоговите шублери. Също така електрониката позволява данните да се запаметят и да се видят при нужда, както и да се нулира показанието и да се правят сравнения между различни стойности. Минус на дигиталните шублери е, че трябва да се следи батерията, но това не е чак такъв проблем, тъй като имат и аналогова скала, която може да се ползва при липса на батерия. Трябва обаче да се има предвид, че ако работите с дигитален шублер, трябва да боравите с повече внимание, тъй като измервателният механизъм или екранът могат да се повредят. Необходимо е да ги пазите от омазняване, прахови частици или влага.
Съществува и трети вид шублери – с индикаторен часовник или стрелкова индикация. Те са подобни на механичните с тази разлика, че нямат нониус скала. Вместо тях стойността се показва върху часовника.
Какви други функции имат професионалните шублери?
Освен като уреди, измерващи дължина и диаметър, професионалните шублери могат да се използват и с други цели. Някои от моделите могат да измерват и дълбочина, тоест освен шублери, са и дълбокомери. Ако искате шублерът да има и такава функция, трябва да изберете именно такъв модел.