Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ползите от редовното консумиране на риба

06 октомври 2021, 07:10 часа

Наясно сме, че консумирането на риба може да донесе много ползи за здравето на нашия организъм. Хубаво е да се консумира поне два пъти седмично, но дали сме наясно как да я ядем, за да можем максимално да извлечем полезните свойства от месото на рибата? Никулден наближава и е добре да бъдем запознати с определени тънкости, касаещи нейното консумиране.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/

Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година

Как да разберем доколко е прясна рибата?

  Най-лесно е по миризмата и. Тя трябва да има свеж дъх на море, а не на застояла тиня. Ако миризмата на рибата е отблъскваща, това е ясен показател, че не бива да я купувате. Щом се е появил този мирис, значи в самата риба са започнали да се размножават много вредни бактерии и месото и е започнало да гние.

Каква е трайността на прясната риба?

Още: Цьолиакия - каква диета да спазваме при този проблем

Още: Ряпа дайкон - как можем да консумираме този азиатски зеленчук

  Добре е рибата и рибните продукти да се съхраняват в камерата на хладилника и да се консумират, докато са пресни. Витамин Д, протеините и важните мастни киселини, влияещи на сърдечно-съдовата система траят не повече от две денонощия, след което тяхната ефективност става по-малка.

Какво количество риба е необходимо да приемаме?

  Напълно достатъчно е да консумираме риба поне два пъти в седмицата. Според някои изследвания обаче, за да извлечем максималните ползи от омега-3 мастните киселини трябва дългосрочно да консумираме риба два пъти седмично.

Всички риби ли имат съдържание на мазнини, полезни за сърцето?

Още: Как да се справим с конденза по прозорците?

Още: Как да перете голяма завивка в пералня?

  Да, но всяка от тях съдържа такива в различна степен, като например сьомгата и леферът са сред най-богато съдържание на омега-3 и рибено масло, но другите типове риба пък със по-богато съдържание на други полезни вещества. Важно е да редуваме някои различни видове риба, за да си набавим всички полезни вещества от тях.

Трябва ли да се тревожим за наличието на живак в рибата?

  Живакът е особен замърсител на рибата, причиняващ вреди на нервната ни система. Поради тази причина не е препоръчително всекидневната консумация на риба. Кралската скумрия, акулата и рибата меч са едни от най-богати на съдържание на живак риби. Не е препоръчително особената консумация на тяхното меса от бременни жени и малки деца. Тези, които страдат от проблеми с именната система също не е добре да консумират тези риби. При заболяванията, които се водят автоимунни, при приема на живак в организма със определени лекарства, той забавя тяхното действие.

Опасно ли е за здравето консумацията на суши?

  Това е доста потиворечив въпрос. При оригиналните рецепти за приготвяне на суши се използва риба в чисто суров вид и бактериите в нея, особено ако не е била добре съхранявана и не е прясна, могат да бъдат обасни, особено за деца и бременни жени.

По-здравословна ли е консумацията на риба или приемът на хранителни добавки с рибено масло?

  Колкото и богато съдържание да има едно хапче, няма как да замени ползите от консумирането на прясна риба. Този тип медикаменти може да доставят на организма на хора с болно сърце необходимите им мастни киселини, но не може да ги снабдят и с витамин Д и протеините, които са в естественото съдържание на месото на рибата.

Коя риба е по-хранителна – замразената или прясната?

  Обикновено рибата се замразява, веднага след нейния улов и така в нея се запазват полезните хранителни вещества. Така се предполага че замразената и прясната риба трябва да имат еднакви качества.

  Но след процеса на нейното преместване и опаковане в найлон, нейната дистрибуция и така по веригата рибата може да бъде замърсена, да се размрази за определено време. Това прави съмнителни нейните качества и годност. Също така е добре да имаме предвид, че рибите, които са опаковани и замразени, в тях често се дабовят някои подобрители на месото, за да се задържи прясно по-дълго, което дава само гаранция, че няма по-добра от прясната риба.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес