Какви витамини и минерали се съдържат в лимона? Ето верния отговор.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Първо, лимонът съдържа витамин С, който е мощен антиоксидант. Сокът от един лимон покрива приблизително 20% от дневната нужда на човек от витамин С.
Подобно на много други растителни храни, лимонът е богат на флавоноиди. Научно доказано е, че тези съединения намаляват рисковете от сърдечно-съдови заболявания и хипертония.
Лимонът също така съдържа калий, фолиева киселина и витамини от група B. В лимоните практически няма макронутриенти (протеини, мазнини или въглехидрати).
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Както можете да видите, в чаша лимонена вода няма много микроелементи и витамини, с изключение на витамин С. Лимонената вода обаче е вкусна и нискокалорична напитка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Какви са ползите от лимоновата вода и защо да я пием
Намалява вероятността от камъни в бъбреците
Камъните са натрупвания на минерали, които се натрупват в бъбреците. Те са съставени главно от калциев оксат.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
За лечение на камъни най-често се използва цитрат - всъщност лимонена киселина. Той естествено разгражда камъни в бъбреците и предотвратява образуването им.
Лимонът (и следователно лимоновата вода) съдържа голямо количество цитрат. А многобройни проучвания са доказали, че цитрусовите плодове повишават нивата на цитрат в урината и помагат за лечение на камъни в бъбреците.
Освен това липсата на вода в организма е често срещана причина за камъни в бъбреците. Затова пиенето на много вода е добра превенция, независимо дали съдържа лимон или не.
Подобрява състоянието на кожата
Доказано е, че витамин С, съдържащ се в лимоновата вода, помага в борбата с бръчките и микро уврежданията на кожата от ултравиолетовите лъчи. Това не е изненадващо, като се има предвид, че стимулира производството на колаген.
Също така самата вода има антиейдж ефект. Той изпълва кожата с влага и намалява сухотата. В резултат на това бръчките се появяват много по-бавно.
Намалява лошия дъх
Домакините добре знаят, че лимонът абсорбира идеално миризмите. Например, често се поставя в хладилника, за да се отърве от миризмата на развалена храна.
Митове за лимонена вода:
Мит 1: Лимоновата вода изгаря мазнините
Не е вярно. Лимонената вода не влияе пряко на теглото ви, камо ли на мазнините.
Косвено тя може да помогне. Например намалете апетита си или заменете други сладки и с високо съдържание на въглехидрати напитки. Но, уви, не е способен да изгаря мазнини.
Мит 2: лимоновата вода алкализира тялото
Подкисляването или алкализирането на организма при ядене на храна е пълен делириум.
Мит 3: Водата с лимон може да помогне в борбата с рака
Този мит произтича от предишния и се основава на теорията за алкалната диета. Твърди се, че раковите клетки не могат да се размножават в алкална среда.
Мит номер 4: лимоновата вода премахва "токсините и токсините"
Първо, в тялото няма "шлаки" (в смисъла, в който са представени). Има отпадъчни продукти, които се отделят по естествен път с урината, изпражненията, кожните секрети и издишания въздух.
На второ място, лимоновата вода не е по-добра в това отношение от обикновената вода. Също така помага за премахването на преработените храни от тялото.
Трето, нито едно от твърденията, че храните могат да детоксикират организма, не се основава на научни доказателства.
Лимонената киселина може да увреди зъбния емайл. Ето защо се препоръчва да пиете кисели напитки през сламка и да ги изплаквате след като ги изпиете.