Наблюдава се тенденцията все повече домакинства, на които им предстои ремонт да обмислят възможността за отопляване с водна подова инсталация. В зависимост от това какъв е топлинния източник се отчита и различна ефективност, но при всички положения се говори за такива, които са много приоритетни и гарантиращи икономичност на потребителите. Наред с някои водещи ползи, които няма как да не бъдат отчетени в Интернет пространството попадаме на различни твърдения, които биха повлияли на избора ни. Дали информацията е достоверна и отговарят ли схващанията на истината са въпросите, които ще дискутираме в днешната тема посветена ва водно подово отопление цени.
По-трудоемко като монтаж
Това, че се използват тръби, по които циркулира топлата вода, а не нагреватели наподобяващи кабели е в основата на това да се твърди, че водното е с много по-трудоемък монтаж. Всъщност така или иначе е необходимо да се предвиди, че при такъв тип отопляване е важно преди полагане на изолации и декоративни подови настилки да се предприемат монтажни действия. За да няма топлинни загуби и за да не топлите тавана на съседа е добре да се спазят всички ръководства за инсталация и монтаж, които и в двата варианта изискват съответното професионално внимание.
Инсталацията е по-скъпа от тази с радиатори за парно
Принципа на циркулиране на водата е идентичен т.е. става въпрос за източник, който загрява водата и я изпраща към топлотреносителя за равномерно разпространение. С оглед на това, че е нужен много повече труд и усилия за да се инсталира водната система то логично и крайната цена, която клиентите ще заплатят е по-висока, посочват от сръбският сайт Rating.rs. Но пък все пак става въпрос за дългосрочна и перспективна инвестиция, която освен това е доста по-дискретна със сигурност потребителите са склонни да вложат до около 30 % повече средства в по-съвременна и актуална възможност за поддържане на приятен микроклимат.
На фона на това, че е доста по-ефективно и икономично водното подово отопление е с доказано по-ниски разходни показатели, което от своя страна го прави по-интересно за домакинствата.
Нужно е повече време за да се достигне желаната температура
Принципа на подовото водно отопление е идентичен с този на радиаторите за парно. Скоростта на затопляне на стаята зависи от:
- Вид на подовата настилка;
- Дебелина на пласта замазка, под която са монтирани тръбите;
- Обща квадратура на инсталацията;
- Площ на помещението.
Всеки един от аспектите има отношение върху това дали отопляването ще се извърши бързо или с по-бавни темпове. Приоритетно е върху това да се помисли още при избора и инсталацията на системата за да не се окаже отоплението не толкова ефективно от очакваното.
Ефекта подути крака
Прекомерното загряване на температурата на краката води до отоци и подуване. Навярно сте имали удоволствието да го изпитате на собствен гръб. През зимния сезон едно от твърденията, които отказват много клиенти е именно поради това, че подовата водна система води до хронично подуване на ходилата.
Имайте предвид, че това с такъв тип отопляване е невъзможно, тъй като самите инсталации са проектирани да работят така, че температурата да не надвишава 33-35 °C. Обикновено този ефект се получава при прекалено високи температури и дълго стоене в една поза, което у дома е неприложимо и невъзможно да се случи.
Не е достатъчно безопасно
Ето това е най-неоснователния мит, който се тиражира в Интернет пространството. Всъщност се оказва, че именно водното подово отопление е това, което се счита за:
- Най-дискретно - поради невидимия монтаж и деликатен режим на работа;
- Здравословно, защото се намалява до минимум завихрянето и разпространението на фини прахови частици, бактерии и алергени;
- Не изсушава въздуха;
- Изключително безшумно е и по никакъв начин не смущава нощния ви сън.
Надяваме се, че успяхме да развенчаем някои от неверните твърдения, които са напълно неоснователни и погрешни що се отнася до отопляването с водна подова инсталация.