Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Остър бронхит или обикновена кашлица

15 юни 2020, 15:46 часа

Кашлицата е симптом, който най-често придружава друго заболяване в дихателните пътища. Тук, обаче е мястото веднага да споменем, че не всяка кашлица е сигнал за безпокойство. Добре е да й обърнем внимание, защото дори в лека форма, може да е вследствие от настинка, която да се влоши.

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

 

Видове кашлица

Кашлицата е важен защитен механизъм в дихателните пътища. Нейната функция е да предпазва и очиства от попадналите в носоглътката микроорганизми, алергени и прахови частици.

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Кашлицата може да е хронична или остра, според начина на протичане. По характер бива суха или влажна.

Съществуват и някои специфични типове кашлица, характерни за определени заболявания или лоши навици. Второто е тютюнопушене. Заболяванията, които се характеризират със симптоми на кашляне са: лаеща, битонална, спастична, коклъшоподона и други.

 

Анамнеза и диагностика при кашлица

Още: Ръководство за устойчив и екологичен дом

Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата

Когато не е известен характера на кашлицата се назначават образна диагностика и лабораторни изследвания.

 

Бронхит или обикновена кашлица

Бронхитът е друг вид заболяване, свързано с възпаление на долните дихателни пътища. В повечето случаи е или с инфекциозен характер, или алергичен, или иритативен. Възпалението в бронхите може да доведе до бронхиална хиперсекреция и обилно отделяне на храчки.

Кашлицата при бронхит най-често е продуктивна и влажна. Често е споходена от допълнителни симптоми като бронхоспазъм, недостиг на въздух, кръвохрак.

„Обикновената” кашлица се свързва с инфекции с назална секреция, дразнене на фаринкса и като цяло проблеми в горните дихателни пътища. Тя протича при нормално общо състояние, има променлив характер, най-често е суха и не води до освобождаване на храчки. Последното, в случай, че няма носни секрети, които да слизат към белите дробове.

Бронхитът, за разлика от обикновено кашляне, може да се развие като остра респираторна десцендираща инфекция или хроничен бронхит. Вторият с периоди на известно затихване и обостряне. Първият е типичен при пушачите. Общото състояние на остър бронхит се влошава на степени.

 

Диагностициране на бронхит

Диагноза бронхит е винаги клинична. Тя се поставя, след подробна анамнеза и физикален обстоен преглед. По изключение, може да бъдат назначени лабораторни изследвания, изследване на гърлен секрет, микробиология на храчка и в редки случаи – рентген на белите дробове. Диагноза бронхит не е рентгенолоаична.

 

Симптоми на остър и хроничен бронхит

Главният симптом при хроничен или остър бронхит е самата кашлица. При острия бронхит, тя има лек срок на давност, най-често е суха кашлица. След обостряне става дълбока и влажна, с отделяне на много храчки. При хроничен бронхит кашлицата продължава над 3 месеца. През това време има периоди на засилване, влошаване и подобрение, след прилагане на лечение. При хроничния бронхит, кашлицата е придружена от отделянето на храчки. Те са важен сигнал. По характер секретът може да е от слуз, до гноини или кръвенисти слузи. Придружена е от висока телесна температура, секреция от носа и влошено общо състояние. Понякога е придружена от бронхоспазъм, „свирене” в гърдите и пристъпи на задух.

 

Лечение и антибиотици при бронхит

Лечението при бронхит в остра форма, най-често е симптоматично. Препоръчва се прием на много течности (главно чайове), Витамини, използване на муколитици и инхалации. При бактериална суперинфекция се назначава антибиотично лечение. Най-често такова е след микробиологични изследвания и лабораторни показатели.

Антибиотичното лечение на бронхит се провежда, според възрастта на пациента и наличието на бактериална флора;

Инхалаторното лечение на бронхит се назначава, особено в детска възраст. Ролята му е от важно значение за цялостния оздравителен процес.

 

Домашни средства за лечение на бронхит

Дали и доколко са ефикасни домашните средства, прилагани в борбата с кашлицата, много хора се питат.

Съществуват природни средства и методи, които подпомагат за намаляване и лечението на кашлица. Един от най-ценните състави е екстрактът от бъз, синап при някои форми на белтодробно възпаление. Чай от подбел, живовляк и мащерка също помагат при остра кашлица.

Природните методи се препоръчва да се прилагат само при добро познаване състава на билките и правилно и разумно използване.

 

Възможни усложнения на бронхит

Всички рискове или неблагоприятни последици от изчаквателно поведение при

остра инфекция могат да влошат заболяването.

Най-често остър бронхит се овладява и самоограничава. В тежки случаи може да премине в белодробно възпаление, известно като пневмония, в тежък спазъм на бронхите, кръвохрак, развитие на бронхиектазии и други.

При хроничен бронхит може да се развитие хронична обструктивна белодробна болест и хронична недостатъчност на дихателните пътища, с последващо белодробно сърце. Усложненията са редки, но се проявяват при забавено или неправилно лечение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илиана Симеонова
Илиана Симеонова Отговорен редактор
Новините днес