Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасно ли е, ако глътнем дъвка?

07 ноември 2022, 16:00 часа

Хората обичат дъвките по много причини. Тя е бързо решение за лошия дъх, представлява вкусна закуска и дори може да се използва като никотинов заместител за отказване от тютюнопушенето. Но верен ли е слуха, че погълнатата дъвка престоява в стомаха ви седем години.

Още: Вреди ли аспартамът и какво трябва да знаем за него

Още: Вредата от тесните дрехи и обувките на токчета

Какво се случва, когато глътнете дъвка?

Поглъщането на дъвка от време на време обикновено е безвредно. Въпреки това в слуховете, че не можете да храносмилате дъвка, има известна доза истина. Стомахът ви не е в състояние да разгради дъвчащата закуска, тъй като тя е направена предимно от синтетични съставки. В резултат на това тя преминава през храносмилателния ви тракт непокътната, докато не се отдели с ходенето ви по голяма нужда. Не е известно точно колко време отнема това и вероятно зависи от различни фактори, като например колко дъвки сте погълнали и колко бързо действа храносмилателната ви система.

Защо дъвките са опасни?

Потенциални отрицателни ефекти от поглъщането на дъвка

Още: Болестите, които са предизвикани от негативните емоции

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 26 декември /валутен калкулатор/

Макар че поглъщането на дъвка от време на време не е вредно за вас, лекарите не препоръчват да си създавате навик от това поради малкия потенциал за усложнения. Например: "В редки случаи поглъщането на твърде много дъвки, особено за кратко време, може да доведе до запушване на храносмилателния тракт. А запушването на червата от своя страна може да предизвика симптоми като:

  • Коремна болка и спазми
  • Загуба на апетит
  • Запек
  • Повръщане
  • Невъзможност за изхождане или отделяне на газове
  • Подуване на корема

Дъвката има предимства! Кои са те?

Ако не се лекува, това може да доведе до трайно увреждане или инфекция на храносмилателния тракт. И това не е единственото усложнение, което трябва да вземете предвид. Макар и рядко, ако дъвката попадне в трахеята, тя може да навлезе в белите дробове. Това може да доведе до проблеми като:

  • Проблеми с дишането
  • Задушаване
  • Кашлица

Всеки предмет, намерен там, където не би трябвало да бъде в тялото, е причина за безпокойство и може да доведе до процедури за отстраняване, които биха могли да бъдат избегнати.

Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение

Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме

Как се маха дъвка от дреха? Най-лесният и бърз начин

Специално внимание за децата

Тези рискове са по-силно изразени, когато става въпрос за деца. Децата са по-склонни да преживеят епизоди на задушаване и чревно запушване поради поглъщане на дъвка в сравнение с възрастните. Защо? При децата всичко се прави на едро. Те ще сдъвчат четири или пет дъвки, за да надуят най-големия балон например. Без да искат могат да погълнат дъвките и да се задавят. Тъй като рефлексът им за задушаване не е толкова развит, колкото при възрастните, това е потенциално опасно. Дихателните пътища на детето са по-малки, така че запушването им е често срещано.

Дъвченето на дъвка помага ли при отслабване?

Съществуват рискове, свързани с редовното поглъщане на дъвка, но това не означава, че трябва да се откажете от дъвченето изобщо. Всъщност дъвченето на дъвка има някои предимства. Например, похапването на дъвка по време на изпълнение на задачи може да подобри различни аспекти на мозъчната функция, като по-добра концентрация. Изследванията разкриват също, че дъвченето на дъвка може да помогне за намаляване на нивата на стрес.

Дъвченето на дъвка на гладно може да е много опасно 

Колко лошо е наистина да се поглъща дъвка?

Според лекари поглъщането на дъвка от време на време като цяло е безвредно. Въпреки това е добре да не си създавате навик и винаги да избягвате поглъщането на големи парчета дъвка, тъй като това може да ви изложи на риск от запушване на белите дробове или червата. Важно е също така да избягвате да давате дъвки на малки деца, но ако се случи, да наблюдавате внимателно, тъй като при тях рискът от задавяне е по-висок.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес