Някои видове зеленчуци са отровни, когато се консумират сурови, поради което трябва да се готвят преди консумация. Тук обясняваме какви видове зеленчуци са включени и какво трябва да имате предвид.
При пръскане на зеленчуците след дъжд - ето за какво да внимаваме
Някои зеленчукови растения естествено съдържат токсини, за да се предпазят от хищници и вредители. Някои от тези съединения са токсични и за хората. Можете обаче да неутрализирате някои от тези токсини, като ги нагреете.
Внимавайте с тези 3 зеленчука, които никога не трябва да се консумират сурови
Още: Хитрите баби засаждат винаги този зеленчук до марулята
1. Суровите картофи съдържат соланин
Суровите картофи естествено съдържат соланин, който е токсичен за хората. Затова не трябва да ядете сурови картофи, а по-добре да ги обработите термично, преди да ги консумирате.
Картофите, като член на семейство Solanaceae, произвеждат соланин, за да се предпазят от паразити и патогени. Между другото, един килограм пресни картофи съдържа по-малко от 100 милиграма соланин. Това е безопасно за нормална консумация, тъй като не се препоръчва да се консумират повече от 0,5 милиграма соланин на килограм телесно тегло на ден.
Как трябва да подредим зеленчуците в градината
Концентрацията на соланин е особено висока в зелените площи и картофените кълнове. Лекото отравяне със соланин може да причини усещане за парене в гърлото, както и стомашно-чревно разстройство. Тежкото отравяне също може да доведе до нарушение на съзнанието.
2. Суровият боб съдържа фазин
Суровите зърна съдържат фазин, който принадлежи към групата на лектините. Това протеиново съединение предпазва растението от хищници, но дори и в малки количества е токсично за хората: фазинът пречи на транспорта на кислород в нашата кръв и усвояването на хранителните вещества в червата. Суровият червен боб и по-специално зеленият фасул съдържат фасин. Затова никога не трябва да ядете суров боб.
Тайната на мързеливите градинари: Как да приберете богата реколта от зеленчуци без много усилия
Дори малки количества сурови зърна могат да причинят тежки симптоми на отравяне: стомашно-чревно разстройство, треска, гърчове и шок. Тези симптоми обикновено се появяват два до три часа след консумация.
Още: Кога и какви зеленчуци трябва да се засадят преди Великден
3. Внимавайте и с другите варива
Не само бобът съдържа фазин, но и други бобови растения, като нахут, например. Наличието на циановодород, който присъства в големи количества в лимския боб или урд, също е проблематично. Точно както при фазина, вие ще унищожите циановодород, като го варите поне 15 минути. Важно: не забравяйте да изхвърлите водата от готвенето.
Други зеленчуци, които трябва да готвите
В допълнение към зеленчуците, споменати по-рано, има и други, които не трябва да ядете сурови:
Още: Топ 8 зеленчука, които могат да се отглеждат върху песъчлива почва
Маниока: Маниоката съдържа циановодород, който може да бъде смъртоносен дори в малки количества. Маниоката е годна за консумация само след като е преминала през многоетапен процес на обработка.
Кои зеленчуци е най-добре да се съхраняват в хладилник
Ревен, спанак, червено цвекло, сладки картофи, манголд: тези зеленчуци съдържат оксалова киселина. Оксаловата киселина инхибира усвояването на минерали като магнезий, желязо и калций. В допълнение към потенциалния риск от минерален дефицит, оксаловата киселина може да насърчи образуването на камъни в бъбреците и да увреди бъбреците. Здравите хора понасят добре оксаловата киселина, когато се консумират в нормални количества, но хората с бъбречни проблеми трябва да избягват тази храна. Беленето, бланширането и варенето значително намалява съдържанието на оксалова киселина. Оксаловата киселина отива във водата за готвене, така че не трябва да използвате повторно водата за готвене.