Използването на лен в различни области на живота има богата история. Култивирането му вероятно е започнало в Близкия изток преди около 10 000 години, а в продължение на 5 000 години хрониките споменават използването му с чисто утилитарни цели - за дрехи, въжета, върви и много други. Египетските мумии били увити в ленени чаршафи, които символизирали чистота и божествена светлина. До ХVІІІ век това влакно е било най-използваното от европейците заедно с вълната - докато не било заменено от памук и синтетика.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
В момента по-голямата част на световната реколта от лен се използва за производство на масло с промишлени цели - в лакове и бои, и като храна на животни. При това са добре известни многобройните ползи за здравето от лена, особено от неговите семена.
Д-р Разида Савицких разказва за тях.
Ленените семена имат три хранителни свойства, които ги отличават от другите продукти.
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
Скритите вреди на лененото семе - ето за какво да внимаваме
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Полезни ли са наистина солните лампи? Трябва да знаете това!
1. Рекордно съдържание на омега-3.
Само 15 грама ленени семена осигуряват 135% от дневната ви нужда от омега-3. Навикът да се консумират ленени семена коригира дисбаланса с прекомерните мастни киселини омега-6, съдържащи се в маслата и маргарините от слънчогледово, царевично и други растителни масла. Излишъкът от омега-6 причинява възпаление при повечето хора.
2. Уникални влакна - лигнани.
Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем
Още: 6 причини да осигурите работно облекло за служителите си
Второто голямо качество е наличието на лигнани - съединения, подобни на фибрите с всичките им ползи за храносмилането. Те също имат и антиокислителни свойства, понеже са полифеноли. Ленените семена съдържат слузни вещества – фибрите арабиноксилан и галактоксилан, които при разтваряне във вода образуват гел с благоприятен ефект върху чревния тракт.
3. Витамини за енергийния метаболизъм.
Те също така съдържат значителни концентрации на витамини B1, B5, B6, B9, от които зависят здравият енергиен метаболизъм, нормалното функциониране на сърцето и нервната система, намаляването на умората, синтезът на стероидни хормони, витамин D и някои невротрансмитери, както и ефективният синтез на цистеина. Също от тези витамини зависят метаболизмът на хомоцистеин, гликоген и протеини, образуването на червени кръвни клетки, доброто функциониране на имунната система, регулирането на хормоналната активност, растежът на майчините тъкани по време на бременност, метаболизмът на аминокиселини, клетъчното делене.
2 лъжици ленено семе дневно са враг за лошия холестерол
Как да използвате ленено семе?
Има няколко правила, за да извлечете максимума от тази суперхрана.
Смилайте ленените семена. Или поне ги дъвчете старателно. В противен случай те ще бъдат изведени от организма непокътнати, без усвояването на полезните мастни киселини и ефекта от техните полезни свойства. Проблемът е, че стомахът не може да разложи обвивката на семето.
Как да ги смилате? Мелничка за подправки или кафемелачка е много подходяща в случая. Като алтернатива използвайте дървено или каменно хаванче. Леко запържени преди смилането са още по-вкусни.
Накисвайте лененото семе! Когато семената и ядките са накиснати преди консумиране, усвояването им от организма се подобрява и по този начин те проявяват всичките си ползи за здравето. Накисването на семената задейства процеса на покълване, което увеличава витамините и белтъчините.
Препоръчително е лененото семе да се накисва 8 часа при стайна температура. Отцедете водата от накисването и изплакнете семената с чиста вода; излейте я, преди да ги смелите и консумирате.
Добър начин да извлечете максимума от това хранително съкровище е да оставите семената да покълнат и сетне да ги използвате в салати и други ястия. Достатъчно е да ги накиснете 8 часа, да ги филтрирате и оставите леко влажни в буркан, покрит с тензух, докато достигнат оптималната точка на покълване – след 7 дни. В идеалния случай те би трябвало да се консумират веднага, но може да се съхраняват до 5 дни в хладилника. Освен в салати, са вкусни в сандвичи, сосове или в зеленчукови сокове.
Внимание! Настоящата статия е само информационна. Допитвайте се до специалист-медик!