Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-добрите съвети за качествен сън

18 април 2022, 21:45 часа

Със сигурност всеки човек е имал случаи, в които му е било трудно да заспи или трудно да се откъсне от седенето пред монитора. Не е изненадващо, че след такава нощ се чувстваме не само уморени, но дори донякъде претоварени. Проблемът с невъзможността за сън засяга най-силно дизайнерите и програмистите, чиито дейности обикновено са пряко свързани с компютъра. За да разрешите този проблем, трябва да знаете за теорията на правилния сън и да се вслушате в подходящите съвети.

Теория на съня

Много хора смятат, че за възрастен 8 часа сън е норма. Това е заблуда, защото за да се наспим добре, може да посветим на съня си 6 часа на ден и това да ни направи бодри или обратното. В случай, че превишим нормата и след десет часа, прекарани върху възглавницата, да не се чувстваме добре. Ще научите как да спите, като прочетете редица правила, които трябва да се спазват, за да бъде сънят не само правилен, но и ефективен.

10 храни за по-добър сън

Характеристики и фази на съня

Леката дрямка се нарича първа фаза на съня. Към втория - пълноценен сън, който в същото време не е дълбок. Тук понякога можем да проследим някои изблици на мозъчна активност. В нея спящият се опитва по някакъв начин да се приспи. Следващата фаза е дълбок сън. Тази фаза се счита за най-важна. Именно по време на нея тялото има възможност за пълно възстановяване на силите. То се отпуска, пулсът се забавя и телесната температура леко спада. Мозъчната дейност почти напълно липсва. Четвъртата фаза е REM сън. По време на него зениците започват активно да се движат и в повечето случаи точно тогава виждаме сънища.

Този цикъл се повтаря отново и отново. В първия от тях фазата на дълбок сън е най-голямата, но с всеки нов цикъл времето, определено за REM фазата, се увеличава.

Как да спя за един час? Възможно ли е?

Спането за час време е съвсем реалистично, ако практикувате дневен сън. Защо да не подремнете през деня, ако има такова желание и възможност. За да добавите енергия е необходимо да предотвратите навлизането на тялото във фазата на дълбок сън. Опитайте се да не спите повече от час през деня, а още по-добре е да се ограничите до 20 минути.

График за сън

Що се отнася до нощния сън, може да спите достатъчно за 6 часа, като същевременно поддържате постоянен график. Ставайте по едно и също време всеки ден. Идеалният вариант би бил, ако може да приложите това правило през уикендите.

Много хора не спазват това правило за сън и съсипват здравето си

Гимнастика и душ

Сериозна сутрешна гимнастика и контрастен душ след нея ще ви дадат бодрост и ще повишат работоспособността на тялото.

Осветление

Започвайки от момента, в който се събудите, осветлението около вас трябва да е много ярко. Разбира се, най-добре е, ако е слънчева светлина. Работното място също трябва да е добре осветено, за да може светлината да унищожи хормона мелатонин, който ви кара да спите.

Вода

Пийте вода в необходимото за организма количество и се откажете от алкохола, никотина и различните енергийни напитки. Също така премахнете кофеина от диетата си, тъй като употребата му може да доведе до това, че с течение на времето тялото да не може само да се адаптира.

Имайки предвид всички функции и прилагайки съветите в комплекс, може да намалите времето за сън, като същевременно го направите пълноценен и полезен.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес