Няма кръвни изследвания или лабораторни изследвания, които да диагностицират наличието на хранителна зависимост. Подобно на други разстройства на пристрастяване, диагнозата на пристрастяването към храната се основава на поведението на лицето.
Симптомите на пристрастяване към храната
1. Честото желание за хранене, въпреки че сте сити.
2. Яденето на големи порции желана храна много повече от предвиденото.
3. Яденето на определени храни до степен, че сте прекомерно сити или на път да повърнете.
4. Чувство за вина след преяждане, но отново прекомерно хранене.
5. Многократно се опитвате да се откажете от хранителната зависимост, но не успявате.
6. Криете се от другите, когато ядете нездравословни храни или криете определени храни от партньора или семейството си.
Още: Ако имате рефлукс - забравете за тези храни!
7. Намирате, че е трудно да се ограничавате от яденето на нездравословни храни, въпреки че знаете негативните последици, причинени от пристрастяването към храната.
Какво е „дробно хранене“ и защо е полезно?
Съвети за преодоляване на хранителната зависимост
За да се възстановите от пристрастяването към храната, ще са необходими много воля и жертви. Може да отнеме седмици или месеци, но трябва да вярвате в себе си.
Направете списък
Вземете тетрадка или направете списък в бележника на телефона си и създайте този списък:
- Създайте списък с личните си цели
- Създайте списък с нездравословните храни, храните, предизвикващи пристрастяване, или ястията, които трябва да избягвате.
- Създайте списък с местата за бързо хранене, които трябва да избягвате, или здравословни ресторанти, в които можете да ядете във вашия район.
- Създайте списък на здравословните храни, които можете да ядете.
Всеки път, когато изпитвате желание или искате да ядете, поглеждайте тези списъци. Създайте си навик да проверявате списъка си всеки ден, за да ви напомнят за целите ви.
Важно е да запомните, че ако сте на път за възстановяване от хранителна зависимост, не трябва да се подлагате на ограничена диета поне 1-3 месеца. Преодоляването на хранителните зависимости е достатъчно трудно. Добавянето на ограничения в диетата и глада ще направи процеса на възстановяване още по-труден.
Избягвайте алкохолните напитки и кофеина
Доколкото можете избягвайте алкохолните и кофеинови напитки (кафе, горещ шоколад или газирана вода). Доказателствата показват, че пиенето на алкохолни или кофеинови напитки предизвиква лош избор на хранене.
Кафето може да накара тялото да жадува за сладки напитки или сладки храни. Твърде много кофеин може да причини безпокойство, а тревожният човек може в крайна сметка да прибегне до преяждане с успокояващи храни, за да се почувства по-добре.
Пиенето на алкохол също може да ви причини глад. Със сигурност сте изпитали това. След нощ на пиене или обикаляне в барове с приятели, ядете всичко, което видите в хладилника, дори нездравословната храна изглежда добра идея. Алкохолът причинява лоша преценка при много хора, така че това може да наруши възстановяването ви.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.