Прясното мляко е богато на калций и важни за организма ни протеини, които са особено полезни за малките и подрастващите. Но с напредването на възрастта млякото може да има и други ефекти върху нашето тяло. Определено продуктите, които се предлагат в хранителните вериги в нашето съвремие, са доста по-нискокачествени от тези преди години. Много от пресните млека съдържат консерванти и оцветители, които не са особено полезни за здравето ни.
Прясното мляко съдържа и ензими, които забавят процесите на отслабване, а ако се стремим към това е по-добре да му намерим по-здравословна алтернатива или да го изключим от менюто си.
Поливане с прясно мляко - ето какво трябва да знае всеки градинар
Позитиви и негативи от консумацията на прясно мляко
Ако млякото е качествено и знаем произхода му, то този продукт със сигурност ще ни даде така необходимите количества калций за здравето на костите ни. Факт е, че когато сме на диета и се лишаваме от много храни, не си набавяме достатъчно витамини и хранителни вещества. Млякото обаче ни дава и витамините A, D, както и калий и магнезий, освен калция. Тези вещества са особено полезни за сърцето, пикочната система и имунитета ни.
Млякото също така съдържа бързоразградими протеини и мазнини, важни за здравето и крепкостта на косата, мускулите, кожата и ноктите. Вече се досещате защо има толкова козметични продукти, съдържащи мляко на пазара, нали?
Краве млякото обаче, което по-голямата част от нас са свикнали да консумират, съдържа и протеина бета-казеин А1. Едва ли тази формула ви говори нещо, но ние сме тук, за да ви разясним какво точно прави в организма ни този протеин. Той е с голям размер и променя структурата си при преработка. Не се усвоява напълно при попадането му в чревната флора и проблемът се задълбава особено ако страдате от гастрит, колит, язва или дисбиоза.
Вижте какво се случва с тялото ни, ако пием мляко всеки ден
При попадане в тънките черва, този протеин се преобразува в пептид - бета-казоморфин7, който има немалко негативно влияние:
- Забавя перисталтиката и храносмилателния процес;
- Може да е причина за дисбиоза или възпаления;
- Може да активира автоимунни заболявания и проблеми, свързани със сърцето.
Ако количеството на този пептид в организма ни постоянно нараства, това може да се окаже сериозна причина за повишаване на глюкозата, а оттам - и предпоставка за развитието на диабет тип 2.
При стремеж към понижаване на телесната маса е необходимо червата да се прочистват ежедневно, но при наличието на казеин се натрупва слуз по стените, което не позволява храносмилателният процес да протича правилно и не се усвояват пълноценно полезните вещества, което пречи на отслабването.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.