В тази ера на силикон и пластмаса, дървените лъжици може да изглеждат старомодни, но тези кухненски инструменти остават основни в нашата кухня и все още са почитани както от готвачи, така и от домакини. Днес ще разгледаме защо дървените лъжици са толкова популярни и говорим с микробиолог относно опасенията, свързани с безопасността на използването на дървена посуда.
Защо да използвате дървени лъжици?
„Те са удобни в ръката, интуитивни за използване и са красиви“, казва Брандън Мур, съосновател на Lancaster Cast Iron, американска компания за готварски съдове, базирана в Ланкастър, Пенсилвания. Той проектира и предлага на пазара дървените прибори на своята компания.
Още: Как се прави суджук от свинско и телешко месо
Още: 4 тънкости при варене на пилешко месо, които ще ни спестят много време
„Освен това, дървените прибори са издръжливи, но не надраскат съдовете за готвене. Екологични са, особено ако са произведени от компания, която "се стреми да поддържа висока работна етика.“
Мерил Файнщайн, разработчик на рецепти и основател на Pasta Social Club, посяга към дървените си лъжици, когато прави ризото.
„Дървото е страхотно за използване и задържане. То се слива по-добре в ръката ви и може да бъде по-удобно“, което е ключово при постоянно разбъркване на ястие като ризото за дълъг период от време.
Още: 3 кулинарни употреби на зехтина, които ще ви се иска да сте знаели преди
Още: За какво се използва четвъртата страна на рендето? Малко хора знаят, но улеснява живота!
Безопасни ли са дървените лъжици?
Краткият отговор е да, казва д-р. Бен Чапман, професор и изследовател по безопасност на храните в щата Северна Каролина, който често използва дървени кухненски прибори в собствената си кухня.
„От микробна гледна точка, ако разгледаме риска, нямаме примери за дървени прибори или дъски за рязане, водещи до болести, причинени от храна“, казва той. В сравнение с пластмаса, метал или силикон, няма нито един материал, „който е по-безопасен от другите - всички те идват с компромиси“.
Порести и антимикробни
Това, което мнозина смятат за недостатък на дървените прибори - тяхното поресто качество - всъщност може да работи в наша полза, когато става въпрос за безопасност на храните. Според д-р Чапман, капилярното действие се извършва в дървото, което означава, че водата и/или бактериите от външната страна на дървената повърхност по същество дифундират в дървото, като „задушават“ повърхностните бактерии и не им осигуряват добра среда за растеж. Освен това дървото има антимикробни свойства, тъй като в хода на еволюцията растенията е трябвало да развият естествени защитни механизми, за да държат бактериите и паразитите на разстояние. Тези свойства са валидни, независимо в какво физическо състояние е било трансформирано дървото (независимо дали е лъжица, или дъска за рязане).
Какво да не правите с дървени лъжици
Основният проблем, свързан с безопасността на храните при дървените прибори, е неправилното сушене. След като измиете вашите прибори, те трябва да изсъхнат напълно в пространство с много въздушен поток; това трябва да отнеме поне 24 часа (варира в зависимост от температурата и влажността).
Ако даден прибор не е изсъхнал напълно, той не е имал възможността да „задуши бактериите“ и да позволи на антимикробните си свойства да действат магически. Д-р Чапман предлага да използвате решетка за сушене на предмети като дъски (като се уверите, че не са подредени една срещу друга) и за предмети като лъжици, които могат да бъдат подпрени изправени в държач за прибори (частта с дръжката трябва да е обърната надолу), увеличавайки максимално въздушния поток и оставяйки гравитацията да изтегли влагата надолу към дръжката, докато изсъхне.
Кога трябва да смените дървените прибори?
„Всичко се свежда до това да се уверите, че активно разглеждате вашето оборудване и че то е в същата форма, в която очаквате да бъде“, д-р. Чапман казва. Ако забележите, че лъжицата ви започва да се цепи или има проблеми със съхненето, или дъската ви има вдлъбнатини, които не са били там преди, време е да помислите за смяната им.