Потребителите често приемат, че цветът на продукта показва неговата свежест, поради което клиентите в месарницата често молят да не получават първата разфасовка, тъй като тя вече има сивкав оттенък, което се свързва с по-малко свежест.
Още: Какви изключителни ползи ни носи шипковият чай
Вижте още: Месото променя цвета си? Разберете дали е годно за консумация!
Месарят Франц Уол обаче обяснява, че това е погрешно схващане и че клиентите трябва да се съобразяват с естествен процес, който няма нищо общо с качеството на месото или колбасите. „Това е оптичен процес и индустрията ни е научила, че месото и колбасите трябва да са червени“, казва той.
Още: За какво се използва кориандърът?
Още: Емоционален глад - какво е и как да се отървем от него
Въпреки че смляното месо в супермаркетите често е яркочервено на цвят, месото, което е стояло дълго време на месарския плот, може да придобие сивкав оттенък. Това не означава непременно лошо качество, но производството често е обект на хитростите на хранителната индустрия. Индустрията ни е свикнала с идеята, че прясното и качествено месо винаги трябва да е ярко червено, поради което много потребители стават предпазливи, когато месото има блед, сивкав или кафяв цвят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Вредите от безкофеиновото кафе, за които трябва да знаем
Реалността обаче е, че тези обезцветявания не са непременно знак за лошо качество. Месото съдържа миоглобин, протеинът, отговорен за червения му цвят. Когато месото влезе в контакт с кислород, миоглобинът се окислява и месото може да стане сиво или кафяво. Това е естествен процес, който често се случва с прясно нарязано месо, което не е било пакетирано дълго време или е било съхранявано във вакуумна опаковка.
Вижте още: Как да изберем най-подходящото месо за шишчета
Франц Уол обяснява, че когато месарите правятколбаси, те нямат червен цвят, защото индустрията използва различни техники, за да запази месото червено, като например добавяне на висок процент кислород към опаковката. Тези техники могат да помогнат на месото да запази червения си цвят, но това не означава, че качеството на месото е компрометирано.
Още: Бразилските орехи ни носят тези 6 ненадминати ползи