Медът е много вкусна храна, не съдържа химически компоненти и е твърде полезен за здравето като цяло. Ето мнението на диетоложката д-р Лейла Леви Авигдор.
Още: Кои са болестите, които идват от употребата на твърде много сол
Още: Омега 3 пищов с храни, които ще подобрят функцията на мозъка
Ползите на меда за здравето
Сред ползите за здравето от меда е подобряването на съпротивляемостта на организма против настинка, грип и проблеми с дишането, тъй като притежава антисептични, антибактериални, имунологични и отхрачващи свойства. Заради тези си качества се употребява за облекчаване на дискомфорта при такива патологии.
Медът е полезен и за червата, тъй като има пребиотични свойства, тоест, служи като субстрат за „добри“ бактерии, помагайки за балансиране на чревната микрофлора. И още: има фунгицидно и лечебно действие, затова локалното му прилагане стимулира зарастването на рани и противовъзпалителната активност, което намалява болката и отока. Тъй като е източник на калий, се препоръчва за балансиране на кръвното налягане. При това може да съдържа определени количества холин, който играе позитивна роля за мозъчната и сърдечно-съдовата функция. Субстратът, произведен от пчелите, има антиоксидантно действие, което насърчава по-добрата защита на организма срещу щетите, причинени от ежедневното формиране на свободни радикали – с други думи, помага против стареенето.
Не е необходимо да прекалявате с количеството мед, за да получите толкова много ползи: 15 мл или супена лъжица течност на ден е достатъчно, за да се възползвате от предимствата на този вкусен продукт.
Още: Соленки със сирене и кашкавал - никога няма да сбъркате с тази рецепта
Още: Съставката, която всички кардиолози искат да сложите в кафето си
Лекар: Тези симптоми издават увеличен черен дроб
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между соев сос и тамари сос
Още: Традициите на Бъдни вечер - какво не трябва да забравяме
Противопоказания.
Медът не е препоръчителен за деца до 3 години. Диабетиците трябва да го избягват, понеже съдържа прости захари, които повишават бързо кръвната захар. Хората, податливи на различни алергии, може да изпитат стомашен дискомфорт и дори болка, поради наличието на поленови зърна в меда.
Проверявайте произхода на меда. Винаги предпочитайте такъв мед, който има информация за производителя!
Още: Яйцата – достатъчно пресни ли са и кой е най-лесният начин да разберем
Още: Френската диета - ядете истинска храна и отслабвате
Рецепта за тинктура от мед, лимон и чесън при задух.
Как да си приготвим този чудодеен еликсир? Съставки: 5-6 скилидки чесън, половин килограм мед (най-подходящи са бавно кристализиращи сортове: от акация, кестен, планински), 5 средно големи лимона.
Измивате лимоните, обелвате ги, отстранявате семките; смилате ги в блендер. Обелвате чесъна, изплаквате под течаща вода, нарязвате на ситно. Смесвате всички съставки в емайлиран или стъклен съд, покривате с няколко слоя марля и оставяте на стайна температура в тъмно помещение за седем дни. След седмица прецеждате получената смес – еликсирът на здравето е готов за употреба. Необходимо е да се съхранява в хладилник, в който температурата е максимум пет градуса по Целзий, не по-висока.
Кардиолог: Тези 4 симптома издават болно сърце
Как да използвате правилно тинктурата от лимон, мед и чесън?
Препоръчително е това народно лекарство да се пие два пъти на ден по 1 лъжица (супена), разредена в чаша вода: 20 минути преди сутрешна закуска, и час – до час и половина след вечеря (но поне 1 час преди сън, тъй като съставът има силно ободряващ ефект).
За да има използването на този лечебен еликсир най-добър резултат, трябва да се следва принципа на правилното хранене. Необходим е пълен отказ от всякакви видове алкохоли. Откажете се от кафе, силен чай и горещи подправки. Пийте по 2-2,5 литра вода дневно. Пълният цикъл на прием е 1 месец. Паузата между циклите е половин година.
Противопоказания. Независимо от цялата си полезност, тинктурата от лимон, мед и чесън е противопоказна при болести на стомашно-чревния тракт в изострен стадий, в случаи на епилепсия, при бъбречна недостатъчност, за бременни и кърмещи жени, при алергия към някоя от съставките,.
При непоносимост спрямо цитрусовите плодове, лимонът в рецептата може да се замени с боровинки - ефектът от лечението ще е същият.
Внимание! Статията има информативен, а не препоръчителен характер. Съветвайте се с лекар!