Ютията е верен помощник на всяка добра домакиня, но често пъти добива трагичен вид след прекалена употреба или злополучно гладене на дрехи. Освен това започва да задира дрехите и не е напълно ефективна в работата си. За да върнете бляскавия вид на ютията си, можете да пробвате да я почистите сами.
Един от вариантите е да загреете 200 мл вода и щом кипне, да добавите 2 пакетчета лимонена киселина. Докато е още гореща течността, да напоите с нея хавлиена кърпа. Поставете ютията върху мократа кърпа за 1 час и я задръжте така. След това изчистете с мека гъба повърхността на уреда.
Ако не разполагате с лимонена киселина, можете да опитате и нещо друго. За целта ви трябва много силен оцет, с които да напоите гъба и да обтриете с нея загорялата ютия. Изчакайте 15-20 минути и довършете почистването с препарат за измиване на чинии. Ефектът от почистването на ютията ще е още по-силен, ако предварително загреете оцета за 1 минута.
Вариант е да пробвате да почистите мръсната ютия с помощта на стара мека четка и паста за миене на зъби, като нанесете продукта и изтъркате лекичко зацапаните зони. След това лъснете до блясък с подходяща памучна кърпа.
В случай че имате прах за пране, можете да замените пастата за зъби с него. Просто навлажнете мека четка, потопете в праха, разпенете и разтъркайте по загорялата ютия. Изчакайте десетина минути и почистете с влажна кърпа.
Внимание! Преди да приложите някои от описаните домашни техники за почистване на ютия, първо прочетете упътването на уреда, с който разполагате. Уверете се, че предложените хитринки няма да навредят на ютията заради нейните специфики.
Ако решите да почистите уреда с домашните средства, правете го само при изключена ютия. Когато работите с оцет или други агресивни течности, носете гумени ръкавици.
Има и друг стар трик за чистене на ютия. За него ви трябва сол. Готварският продукт се разпръсква върху памучна тъкан, която, от своя страна, е хубаво разпъната на дъска за гладене. Не ви трябва много сол. 3-4 с.л. ще ви свършат работа.
След това включвате уреда и започвате да гладите с него тъканта със сол. Не натискайте твърде силно, движенията трябва да са плавни и леки. Когато направите 2-3 обиколки с ютията по плата, я изключете. Когато уредът се охлади, го забършете с друга влажна кърпа.