Човечеството е започнало да консумира месо още в зората на своето развитие, насочвайки се инстинктивно към лова на диви животни като най-ефективната храна за поддържане на отлична физическа форма, абсолютно необходима за оцеляването в суровите природни условия.
Това отношение към месните продукти не се променя с вековете, въпреки въвеждането на редица религиозни забрани да се консумира определен вид месо (например, телешкото – в Индия, свинското – на места, където властва исляма и т.нат.).
Понастоящем, месото е основен хранителен продукт, който участва в най-различен вид и форма в менюто на над 90% от хората в световен мащаб. И все пак, не са малко и постоянно се увеличава броят на хората, които не обичат месните храни, предпочитайки да получат протеини от растителни източници.
Причините за това могат да бъдат от чисто морални – местните храни са продукт от живи същества, чиито живот е бил насилствено отнет, което за определени хора се явява недопустимо, до здравословни, когато медиците препоръчват да се премине към вегетариански диети, или когато самият организъм сигнализира за наличие на дадено заболяване чрез поява на отвращение към всякакъв вид месо. Важно е да се отбележи, че почти винаги един внезапен отказ да се консумира месо е резултат от възникнали здравословни проблеми. Ето какво е тяхното естество:
1. Трайно депресивно състояние или професионално умствено затормозяване
Както преодоляването на депресията, така и честото умствено утежняване, е свързано с значителни енергийни загуби, към които се прибавят и тези, свързани с преработването на месните храни от организма, особено ако такива се консумират ежедневно и то в значителни количества. Недостигът на сила да се смила ефективно месото, организмът се стреми да компенсира с приемане на въглехидратни сладки храни и то в безпрецедентни дози. Несъмнено е далеч по-здравословно, вместо сладкиши и шоколади, да се консумират зеленчуци, плодове или/и ядки, които са не по-малко богати на въглехидрати.
7 храни, които ядем с месо, а не трябва
2. Инфекциозни заболявания
За преодоляване на тежките инфекциозни заболявания, съпроводени с повишена температура, гадене или/и повръщане, организмът изисква мобилизиране на цялата си имунна система, което е свързано с енергиен преразход, така че допълнителното натоварване на храносмилателната система с месни ястия води до още по-силно изтощение. В такива случаи болните сами се отказват от месото – като тежка храна, предпочитайки нещо леко, но питателно.
3. Заболявания на храносмилателната система
Симптоми като колики, тежест, киселини, повръщане, локални болки означават проблеми с нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт, при което организмът подсъзнателно се стреми да избягва поемането и преработването на тежките месни храни.
4. Алергични заболявания
Алергиите се появяват при децата и подрастващите и рядко след навършване на 18 годишна възраст. Те се изразяват в кожни обриви, гадене, стомашни киселини, метеоризъм и биха могли да са резултат от непоносимост към животински протеини. Когато подобни алергични симптоми се наблюдават при възрастни индивиди, то консултацията с лекар – специалист е задължителна.
Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат свинското месо
5. Бременност
Вкусовите предпочитания при бременните жени варират в широки граници и са, по принцип, непредвидими, тъй като са обусловени от специфичната връзка на бъдещата майка с плода. Ето защо, ако по време на бременността се появи чувство на отвращение към месните храни или/и продукти, то те трябва да бъдат волево отстранени от менюто, но при положение, че нужното количество протеини се набавя ефективно чрез консумиране на риба, яйца или/и разнообразни млечни продукти.
6. Онкологични заболявания
Ако се появи трайно отвращение към всякакъв вид меса, в комбинация с постоянна, завладяваща физическа отпадналост и необясним срив в телесното тегло, то възможна причина може да бъде начало на някакъв вид онкологично заболяване, така че незабавната здравна консултация е повече от наложителна.
Безразличното отношение или отвращението към месните продукти не означава непременно наличие на сериозно заболяване и може да е преходно, особено когато проблемът е чисто ментален. Ако обаче, това чувство продължава необичайно дълго време, то няма да се размине посещение в лекарския кабинет.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.