Витамин В5, наричан още като пантотенова киселина, оказва огромно влияние в борбата с подаграта. Нейното директно действие е свързано с понижаване нивата на пикочна киселина. А индиректното ѝ действие е свързано с понижаване на триглицеридите, лошия холестерол – LDL, общия холестерол и повишаване на добрия холестерол – HDL.
Абсолютно забранени храни при подагра - забравете за тях!
Холестеролът и триглицеридите са маркер за инсулинова резистентнос, като тя и метаболитните нарушения могат да доведат до диабет, подагра, инсулт, инфаркт и др. Подаграта се свързва с диабета, защото високите нива на инсулин повишават нивата на пикочна киселина.
Според д-р Робърт Аткинс витамин В5 помага при подагра и е добре да се приема ежедневно. В човешкия организъм пантотеновата киселина се превръща в пантетин. Човек с подагра е добре да бъде на нисковъглехидратна диета, която понижава нивата на инсулин и намалява нивата на пикочна киселина.
Знаете ли какво е царска болест?
Подаграта представлява състояние, което се характеризира с повтарящи се пристъпи на остър възпалителен артрит – зачервена, болезнена и пламтяща възпалена става. Заболеваемостта е нараснала през последните няколко десетилетия като вече засяга 1-2% от населението на западния свят. В миналото тази болест е била известна като “болестта на кралете” или “болестта на богатите”.
Има доста храни, съдържащи на пантотенова киселина, но в малки количества. Затова е добре витамин В5 да се приема не само с храната, но и като хранителна добавка. Храни, които съдържат пантотенова киселина, са зърнените – в 30 гр. има 10 мг. от пантотеновата киселина. В месата, някои гъби, кус-кус, белият ориз и слънчогледовите семки също има пантотенова киселина – между 2 и 6 мг. за порция. Витамин В5 има и в авокадото, броколите, сьомгата, царевицата и сушените домати.
Д-р Аткинс подчертава, че витамин В5 трябва да се приема в комбинация с другите витамини от групата, за да се усвои максимално.
Какъв алкохол може да консумираме при подагра?
В едно изследване на болни от подагра, проведено преди повече от 20г. в Южна Африка, пациентите са били подложени на диетата Зоната на д-р Бари Сиърс. Изследването показва ясна връзка между подаграта и диабета и как повишените нива на пикочна киселина са свързани с инсулиновата резистентност. Пациентите приемали по 1600 калории дневно, като въглехидратите били ограничени до 640, като в менюто не участвали рафинирани храни и наситени мазнини, те били заменени от мононенаситени и полиненаситени. Резултатите показали понижаване на телесната маса, намаляване нивата на пикочна киселина и пристъпите на подагра.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.